Հայաստանի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը ցույց է տալիս ԵՄ հանձնառությունը: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը:
Նա նշել է, որ Արեւելյան գործընկերությունն առաջին հերթին, մարդկանց գործընկերությունն է: «Ես մասնակցել եմ Արեւելյան գործընկերության բոլոր գագաթաժողովներին, եւ սա առաջին անգամն էր, որ ղեկավարները առանց թաքցնելու հակասությունները եւ տարբերությունները բաց եւ անկեղծորեն քննարկում էին: Սա այն օրն էր, երբ մենք գնահատեցինք Ռիգայում երկու տարի առաջ հանդիպումից հետո արձանագրված առաջընթացը », - ասել է նա:
Յունկերը նշել է, որ Հայաստանի հետ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի այսօրվա ստորագրումը վկայում է իրենց հանձնառության մասին:
«Ռիգայից հետո անցած երկու տարում, մենք տարածաշրջանում կայունության հասնելու հարցում մեծ հաջողությունների ենք հասել: Բոլոր կողմերը համամիտ են, որ կայունությունը պետք է տնից սկսվի: ԵՄ-ն կարող է օգտակար լինել, բայց կայունությունը պետք է տնից սկսվի:
Դա նշանակում է աշխատանք ունենալ, կարողանալ կրթվել, ինչպես նաեւ ուժեղ տնտեսության պայմաններում կարողանալ բարգավաճել»:
Յունկերը նշել է, որ 2009 թվականին ԵՄ-ն ամբողջ տարածաշրջանում փոքր բիզնեսի համար 1,5 միլիարդ եվրոյի չափով աջակցություն է ցուցաբերել:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն ու Եվրամիությունը համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին նոր համաձայնագիր են ստորագրել: Փաստաթուղթը ստորագրվել է Բրյուսելում կայացած Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում:

Подписание Всеобъемлющего и расширенного соглашения о партнерстве с Арменией свидетельствует о приверженности ЕС. Об этом заявил глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер.
Он отметил, что Восточное партнерство - это, прежде всего, партнерство людей. «Я присутствовал на всех саммитах Восточного партнерства, и это был первый раз, когда лидеры открыто и откровенно обсуждали, не скрывая расхождений и различий, которые могут существовать. Это был тот день, когда мы оценили прогресс, достигнутый с тех пор, как мы встречались в Риге два года назад», - сказал он.
Юнкер отметил, что сегодняшнее подписание Всеобъемлющего и расширенного соглашения о партнерстве с Арменией свидетельствует о нашей приверженности. «За последние два года, прошедшие с Риги, мы добились больших успехов в обеспечении стабильности региона в целом. И все стороны согласны с тем, что стабильность должна начинаться дома. Европейский союз может быть полезным, но стабильность должна начинаться дома. Это означает иметь работу, доступ к образованию, а также иметь возможность процветать в условиях сильной экономики».
Юнкер сообщил, что в 2009 года ЕС предоставили поддержку в размере 1,5 млрд. евро для малого бизнеса во всем регионе.
Напомним, что Армения и Евросоюз подписали новое соглашение о Всебъемлющем и расширенном партнерстве. Документ был подписан в рамках саммита «Восточного партнерства» в Брюсселе.