Հայաստանի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը ցույց է տալիս ԵՄ հանձնառությունը: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը:
Նա նշել է, որ Արեւելյան գործընկերությունն առաջին հերթին, մարդկանց գործընկերությունն է: «Ես մասնակցել եմ Արեւելյան գործընկերության բոլոր գագաթաժողովներին, եւ սա առաջին անգամն էր, որ ղեկավարները առանց թաքցնելու հակասությունները եւ տարբերությունները բաց եւ անկեղծորեն քննարկում էին: Սա այն օրն էր, երբ մենք գնահատեցինք Ռիգայում երկու տարի առաջ հանդիպումից հետո արձանագրված առաջընթացը », - ասել է նա:
Յունկերը նշել է, որ Հայաստանի հետ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի այսօրվա ստորագրումը վկայում է իրենց հանձնառության մասին:
«Ռիգայից հետո անցած երկու տարում, մենք տարածաշրջանում կայունության հասնելու հարցում մեծ հաջողությունների ենք հասել: Բոլոր կողմերը համամիտ են, որ կայունությունը պետք է տնից սկսվի: ԵՄ-ն կարող է օգտակար լինել, բայց կայունությունը պետք է տնից սկսվի:
Դա նշանակում է աշխատանք ունենալ, կարողանալ կրթվել, ինչպես նաեւ ուժեղ տնտեսության պայմաններում կարողանալ բարգավաճել»:
Յունկերը նշել է, որ 2009 թվականին ԵՄ-ն ամբողջ տարածաշրջանում փոքր բիզնեսի համար 1,5 միլիարդ եվրոյի չափով աջակցություն է ցուցաբերել:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն ու Եվրամիությունը համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին նոր համաձայնագիր են ստորագրել: Փաստաթուղթը ստորագրվել է Բրյուսելում կայացած Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում:

The signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with Armenia shows the interest of the European Union to cooperate with Armenia, President of the European Commission Jean-Claude Juncker said during the press conference following the Eastern Partnership summit, underlining the progress Armenia has recorded.
“I have participated in all the summits of the Eastern Partnership and this is the first time the leaders speak openly and sincerely. We can record significant progress since the Riga summit two years ago. I speak also about the progress and achievements of Armenia, which means stable work, education and strong economy”, Juncker noted.
According to him, in the recent two years Armenia made the region more stable and all sides agree with that stability should start at home.
“The European Union can be useful in that regard, but stability should start at home. People should receive education, job and live in strong economic conditions”, Juncker added.
He emphasized that EU’s assistance to the Eastern Partnership participant countries focuses just on those issues.
According to him, starting from 2009 the European Union has allocated 1.5 billion Euro assistance to the EaP countries.