Բանգլադեշի ԱԳ նախարար Աբուլ Հասան Մահմուդ Ալին նոյեմբերի 25-ին հայտնել է, որ իրենց երկիրն ու Մյանմարը պատրաստ են ընդունել օգնություն ՄԱԿ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունից ՝ Մյանմարից փախած ռոհինջա մուսուլմանների հայրենադարձության հարցում։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Գործակալությունը նշում է, որ ռոհինջա մուսուլմանների հայրենադարձության գործում ՄԱԿ-ի Վարչության մասնակցության հետ կապված անորոշությունը ստիպել է իրավապաշտպան կազմակերպություններին պնդել դիտորդների անհրաժեշտությունը՝ փախստականների անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար։
Նախօրեին Վարչությունը հայտնել էր, որ Մյանմարից Բանգլադեշ փախած ռոհինջա փախստականների թիվը կազմում է 622 հազար մարդ, նաեւ նշել, որ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունը պատրաստ է միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան օգնել Բանգլադեշին ու Մյանմարին՝ փախստականների խնդիրը լուծելու հարցում։
Ավելի վաղ Մյանմարի ու Բանգլադեշի իշխանությունները ստորագրել են փոխօգնության մասին հռչակագիր՝ ռոհինջա մուսուլմանների հայրենադարձության հարցով։ Ըստ դրա՝ հայրենադարձությունը պետք է սկսվի երկու ամիս հետո։

Министр иностранных дел Бангладеш Абул Хасан Махмуд Али заявил 25 ноября  о готовности его страны и Мьянмы принять помощь от Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) в репатриации бежавших из Мьянмы представителей народности рохинджа. Об этом сообщает ТАСС  со ссылкой на агентство Reuters.
Агентство отмечает, что неясность относительно участия УВКБ в процессе репатриации рохинджа заставила правозащитные организации настаивать на необходимости в наблюдателях для гарантирования безопасного возвращения беженцев в Мьянму.
Накануне представитель УВКБ заявил, что число рохинджа, бежавших в Бангладеш из Мьянмы после вспышки насилия 25 августа в западном штате Ракхайн, составляет около 622 тыс. человек. Он также отметил, что УВКБ готово оказывать помощь Бангладеш и Мьянме в решении проблемы беженцев в соответствии с международными стандартами.
Ранее власти Мьянмы и Бангладеш подписали меморандум о взаимопонимании по вопросу репатриации беженцев-рохинджа. Согласно ему, репатриацию было решено начать через два месяца.