Բանգլադեշի ԱԳ նախարար Աբուլ Հասան Մահմուդ Ալին նոյեմբերի 25-ին հայտնել է, որ իրենց երկիրն ու Մյանմարը պատրաստ են ընդունել օգնություն ՄԱԿ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունից ՝ Մյանմարից փախած ռոհինջա մուսուլմանների հայրենադարձության հարցում։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Գործակալությունը նշում է, որ ռոհինջա մուսուլմանների հայրենադարձության գործում ՄԱԿ-ի Վարչության մասնակցության հետ կապված անորոշությունը ստիպել է իրավապաշտպան կազմակերպություններին պնդել դիտորդների անհրաժեշտությունը՝ փախստականների անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար։
Նախօրեին Վարչությունը հայտնել էր, որ Մյանմարից Բանգլադեշ փախած ռոհինջա փախստականների թիվը կազմում է 622 հազար մարդ, նաեւ նշել, որ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունը պատրաստ է միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան օգնել Բանգլադեշին ու Մյանմարին՝ փախստականների խնդիրը լուծելու հարցում։
Ավելի վաղ Մյանմարի ու Բանգլադեշի իշխանությունները ստորագրել են փոխօգնության մասին հռչակագիր՝ ռոհինջա մուսուլմանների հայրենադարձության հարցով։ Ըստ դրա՝ հայրենադարձությունը պետք է սկսվի երկու ամիս հետո։

Bangladesh and Myanmar agreed to take help from the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) to safely repatriate Rohingya Muslims who had fled violence in Myanmar, Bangladesh Foreign Minister Abul Hassan Mahmood Ali said on Saturday, Reuters reported.
According to Reuters, uncertainty over whether the UNHCR would have a role had prompted rights groups to insist that outside monitors were needed to safeguard the Rohingya’s return.
More than 600,000 Rohingya sought sanctuary in Bangladesh after the military launched a counter-insurgency operation across the northern parts of Rakhine State on August 25.
UNHCR representatives stated that UNHCR is ready to assist Bangladesh and Myanmar on the refugee problem, in accordance with international standards.
Earlier, Myanmar and Bangladesh have signed a memorandum of understanding on the return of possibly hundreds of thousands of Rohingya refugees to their homes in Myanmar's Rakhine state. According to the memorandum, it was decided to start repatriation in two months.