Իսրայելի ղեկավարները քննադատել են Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասին՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ իր հայտարարության կապակցությամբ, հաղորդում է AP-ն:
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը հայտարարել է, որ Աբասը «խելքը կորցրել է» եւ խաղաղ բանակցությունների հեռանկարից հրաժարվել է՝ Իսրայելի եւ Միացյալ Նահանգների հետ բաց առճակատման նպատակով: Իսրայելի կրթության նախարար Նաֆտալի Բենետը, ասել է, որ Աբասի ելույթը կարապի երգ է իրենից ներկայացնում:
Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն նշել է, որ Աբասը «պատռել է իր դիմակը»: «Մեր եւ պաղեստինցիների միջեւ պատերազմի պատճառը նրանց կողմից հրեական պետությունը ցանկացած սահմաններում ճանաչելուց հրաժարվելն է», - Facebook-ի հայտարարության մեջ գրել է նա:
Կիրակի երեկոյան 2 ժամ տեւած ելույթում Աբասը կտրուկ  սրել է հռետորաբանությունը՝ հարձակվելով ԱՄՆ-ի, Իսրայելի, Մեծ Բրիտանիայի եւ անգամ արաբական այլ առաջնորդների վրա՝ ասելով, որ նրանք իր հասցեին արված քննադատության համար կարող է դժոխք գնան: Աբասը խաղաղ գործընթացը մեռած է անվանել եւ դրանում մեղադրել է Իսրայելին:

Israeli leaders slammed Palestinian President Mahmoud Abbas Monday for a fiery, invective-filled speech against U.S. President Donald Trump, in which he proclaimed the U.S. role as arbiter of the Mideast conflict over, attacked the administration’s envoys and described Israel as a colonial conspiracy, The Star reported.
Israeli Defence Minister Avigdor Lieberman said Abbas had “lost his senses” and had given up on the prospect of peace negotiations in favour of open confrontation with both Israel and the United States. Israeli Education Minister Naftali Bennett, head of the pro-settler Jewish Home Party, said the speech represented Abbas’ swan song.
Prime Minister Benjamin Netanyahu, during a trip to India, said Abbas had “tore off the mask” and exposed what he called the truth. “The root of the conflict between us and the Palestinians is their continuous refusal to recognize the Jewish state in any borders,” he said in a statement on Facebook.
In a rambling, two-and-a-half hour long speech Sunday night, the Palestinian leader sharply escalated his rhetoric, lashing out at the U.S., Israel, Britain and even other Arab leaders, whom he told to “go to hell” for criticizing him. He pronounced the peace process dead, and accused Israel of killing it.