Իսրայելի ղեկավարները քննադատել են Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասին՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ իր հայտարարության կապակցությամբ, հաղորդում է AP-ն:
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը հայտարարել է, որ Աբասը «խելքը կորցրել է» եւ խաղաղ բանակցությունների հեռանկարից հրաժարվել է՝ Իսրայելի եւ Միացյալ Նահանգների հետ բաց առճակատման նպատակով: Իսրայելի կրթության նախարար Նաֆտալի Բենետը, ասել է, որ Աբասի ելույթը կարապի երգ է իրենից ներկայացնում:
Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն նշել է, որ Աբասը «պատռել է իր դիմակը»: «Մեր եւ պաղեստինցիների միջեւ պատերազմի պատճառը նրանց կողմից հրեական պետությունը ցանկացած սահմաններում ճանաչելուց հրաժարվելն է», - Facebook-ի հայտարարության մեջ գրել է նա:
Կիրակի երեկոյան 2 ժամ տեւած ելույթում Աբասը կտրուկ  սրել է հռետորաբանությունը՝ հարձակվելով ԱՄՆ-ի, Իսրայելի, Մեծ Բրիտանիայի եւ անգամ արաբական այլ առաջնորդների վրա՝ ասելով, որ նրանք իր հասցեին արված քննադատության համար կարող է դժոխք գնան: Աբասը խաղաղ գործընթացը մեռած է անվանել եւ դրանում մեղադրել է Իսրայելին:

Израильские лидеры раскритиковали президента Палестины Махмуда Аббаса в связи с его заявлением  против президента Дональда Трамп, передает AP.
Министр обороны Израиля Авигдор Либерман сказал, что Аббас «потерял рассудок» и отказался от перспективы мирных переговоров в пользу открытой конфронтации с Израилем и Соединенными Штатами. Министр образования Израиля Нафтали Беннет, что эта  речь представляет собой лебединую песню Аббаса.
Премьер-министр Биньямин Нетаньяху заявил, что Аббас «сорвал с себя маску.  «Корень конфликта между нами и палестинцами - это их постоянный отказ признать еврейское государство в любых границах», - написал он в своем заявлении на Facebook.
В двухчасовом выступлении в воскресенье вечером палестинский лидер резко обострил риторику, набросившись на США, Израиль, Великобританию и даже других арабских лидеров, заявив, что они могут «отправиться в ад» за критику в его адрес. Аббас  объявил мирный процесс мертвым и обвинил Израиль в его убийстве.