BBC ընկերության աշխատակցուհիները բողոքել են, որ վարձատրվում են ավելի քիչ, քան համարժեք պաշտոններ զբաղեցնող տղամարդիկ։ Նրանք մեղադրել են ընկերության մենեջերներին աշխատավարձերի հարցում գենդերային խտրականություն դրսեւորելու մեջ, հաղորդում է Reuters-ը։
170 կանանց բողոքներն ուղարկվել են ԶԼՄ-ների խորհրդարանական կոմիտե, որը զբաղվում է կորպորացիայում աշխատանքի վարձատրության ուսումնասիրմամբ այն բանից հետո, երբ պարզ է դարձել, որ BBC-ի բարձր վարձատրվող աշխատողների երկու երրորդը տղամարդիկ են։
121 կանանց կոլեկտիվ բողոք է ուղարկվել Մեծ Բրիտանիայի լրագրողների պրոֆմիություն։
Բացի այդ, հունվարի 31-ին օրենսդիրների առաջ պետք է հանդես գա ընկերության չինական բյուրոյի նախկին ղեկավար Քերրի Գրեյսին, որն աշխատանքից ազատվել էր ի նշան իր տղամարդ գործընկերների համեմատությամբ աշխատավարձերի անհավասարության դեմ բողոքի։

Женщины в штате BBC пожаловались на то, что зарабатывают меньше, чем мужчины на эквивалентных должностях и обвинили менеджеров компании в сокрытии от них гендерной дискриминации в отношении зарплат, сообщает Gazeta  со ссылкой на Reuters.
Жалобы от 170 женщин были направлены в парламентский комитет по СМИ, расследующий оплату труда в корпорации после того, как в июле 2017 года стало известно, что две трети высокооплачиваемых работников BBC – мужчины.
Коллективную жалобу от 121 женщины компании направил и Национальный профсоюз журналистов Великобритании.
Кроме того, 31 января перед законодателями должна выступить экс-глава китайского бюро корпорации Кэрри Грейси, которая уволилась в знак протеста против разницы в зарплате по сравнению с ее коллегами-мужчинами.