ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը «Բիլդ»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ռուսաստանն իբր խախտում է միջին եւ փոքր հեռավորության հրթիռների մասին համաձայնագիրը (ՄՓՀՀ) չեզոքացման մասին համաձայնագիրը, ինչը կարող է նոր միջուկային մրցավազքի հանգեցնել Եվրոպայում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մոդեռնիզացնելով իր միջուկային զինանոցը եւ միջուկային վարժանքներ անցկացնելով՝ Ռուսաստանը կարող է նոր միջուկային մրցավազք հրահրել Եվրոպայում:  ԱՄՆ-ը, լինելով ՄՓՀՀ-ի պայմանագրի կողմ, պարզել է, որ Ռուսաստանը խախտում է այն եւ պատրաստվում է նոր միջին հեռավորության հրթիռ զարգացնել, ինչպես նաեւ փորձարկել: ՆԱՏՕ-ում բոլոր գործընկերները անհանգստացած են»,- ասել է Ստոլտենբերգը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել Ռուսաստանին հետեւել պայմանագրին, ինչպես նաեւ ապահովել պաշտպանական ծրագրերի եւ ռազմական զորավարժությունների թափանցիկությունը: Ըստ Ստոլտենբերգի՝ այս փաստաթուղթը «եվրոպական անվտանգության հիմնաքարն է», որը տասնամյակներ շարունակ ապահովել է Կենտրոնական Եվրոպայի խաղաղությունը:
ՄՓՀՀ պայմանագիրը ստորագրվել է 1987 թվականի դեկտեմբերի 8-ին ԽՍՀՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ՝ Խորհրդային Միության ղեկավար Միխայիլ Գորբաչովի՝ Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ:

Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил в интервью Bild, что Россия якобы нарушает договор о ликвидации ракет средней и малой дальности (РСМД) и это может привести к новой ядерной гонке в Европе, передает РИА Новости
«Модернизируя свой ядерный арсенал и проводя ядерные учения, Россия рискует спровоцировать новую ядерную гонку в Европе. США, будучи участником договора РСМД, установили, что Россия нарушает его и собирается разработать, а также испытать новую ракету средней дальности. Все партнёры по НАТО встревожены», — заявил Столтенберг.
Генсек НАТО призвал Россию соблюдать договор, а также обеспечить прозрачность оборонных проектов и военных учений.
По словам Столтенберга, этот документ является «краеугольным камнем европейской безопасности», который на протяжении десятилетий обеспечивал мир в Центральной Европе.
Договор РСМД был подписан 8 декабря 1987 года между СССР и США во время визита советского лидера Михаила Горбачева в Вашингтон. Под сокращение попал целый класс ракетного вооружения с дальностью поражения от 500 до 1000 и от 1000 до 5500 километров, включая спровоцировавшие в 1962 году Карибский кризис ракеты Р-12 и Р-14 на Кубе.