2010-ը, լինելով հետճգնաժամային, Հայաստանի համար բավական բարդ տարի էր, սակայն պետության կողմից իրականացված լուրջ միջոցառումների արդյունքում տնտեսության մեջ դրական միտումներ եւս եղան։ Հունվարի 13-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը։
«Պետությունը ֆինանսավորեց համակարգաստեղծ ոլորտները, փոքր եւ միջին բիզնեսը։ Այս առումով անցած տարվա տվյալները բավականին  տպավորիչ են։ Շատ արագ վերականգնվեց հանքային արդյունաբերությունը, ինչի արդյունքում էլ ունեցանք արդյունաբերության շուրջ 10 տոկոսի աճ։ Տնտեսությունն աճեց 2,5 տոկոսով, ինչը երկու անգամով գերազանցում է պետբյուջեով նախատեսված ցուցանիշը։ Հատկանշական է, որ տնտեսության աճի լոկոմոտիվը դարձավ արդյունաբերությունը»,- նշեց Մինասյանը։
Անդրադառնալով 2010-ին տնտեսության ոլորտում գրանցված դրական մյուս միտումներին՝ նա առանձնացրեց նաեւ արտահանման ծավալների մեծացման հանգամանքը։ «Եթե 2009 թվականին արտահանման ծավալները կազմում էին 17 տոկոս, ապա 2010-ին դրանք հասան 21 տոկոսի։ Այս միտումը շարունակվելու է նաեւ սկսված տարում։ Ըստ պետբյուջեի նախագծի՝ 2011-ին արտահանման ծավալները պետք է հասցվեն 25 տոկոսի»,- հիշեցրեց Մինասյանը։

The year 2010, as a post-crisis year, was rather hard for Armenia. However, the economic measures implemented by the Government resulted in positive tendencies, Gagik Minasyan, Chairman of the Standing Committee on Finance, Credit and Budgetary Affairs, RA Parliament, told journalists Jan 13.
“The Government funded the backbone sectors, small and medium enterprises. In this regard, rather impressive figures were recorded last year. The mining industry is rapidly developing. As a result we registered 10% industrial growth. A 2.5% economic growth was registered, which actually exceeded the budgeted targets. Industry proved economic locomotive,” Minasyan said.
Among last year’s positive economic tendencies, he pointed out increased exports. In 2007, exports constituted 17%, while we registered 21% last year. This tendency will go on this year. According to the draft budget, the share of exports is expected to reach 25%,” Minasyan said.