Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ այս տարի՝ 2011 թվականին ինտենսիվացում տեղի չի ունենա, քանի որ նախորդ տարի այդ ուղղությամբ ռադիկալ տեղաշարժեր չեն եղել։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հունվարի 13-ին հայտարարեց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը։ Նա նշեց, որ նախորդ տարի Աստանայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ գագաթաժողովից ակնկալիքները շատ մեծ էին, սակայն դրանք չիրականացան, սակայն գագաթաժողովում ընդունված հայտարարության մեկ կարեւոր շեշտադրում արվեց՝ վճռական քայլեր ձեռնարկել խնդիրը հանգուցալուծելու ուղղությամբ։
«Այս տեսակետից պետք է օբյեկտիվորեն նշել, որ Ադրբեջանի ռազամատենչ դիրքորոշումը էապես նվազել է, ինչը միջազգային ուժային կենտրոնների հետ որոշակի աշխատանքների արդյունք է»,-հայտարարեց Խաչատրյանը։ Նրա խոսքով՝ դժվար է ակնկալել, որ կտրուկ տեղաշարժ արձանագրվի ԼՂ խնդրում, քանի որ ինչպես նշում են ամերիկյան ռադիկալ քաղաքագետները, Ադրբեջանն այսօր ուժային  որեւէ կենտրոնի հովանու ներքո չէ, որն ի վիճակի կլիներ գործընթացը տանել մինչեւ վերջ եւ հասնել հանգուցալուծման։
«Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը շեշտը հիմա դնում է նրա վրա, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման խնդիրը հետաձգվի տասնամյակներ ` 20-30 տարի, իբր այդ ընթացքում կլուծվեն որոշակի այլ հարցեր… սա է Ադրբեջանի հախճապակյա երազանքը»,-նշեց Խաչատրյանը:

No progress is expected in the Karabakh conflict resolution in 2011, as no significant breakthroughs were achieved in 2010, MP from Heritage Party Vardan Khachatryan told the reporters on January 13.
According to him, the expectations about the Karabakh conflict during the OSCE Summit in Astana were great, but they were not justified. However, the summit placed emphasis on the fact that decisive steps should be taken to resolve the conflict. In this regard, it should be stressed Azerbaijan is not so persistent in militant rhetoric now as a result of activities with international agencies, Khachatryan said.
The parliamentarian stressed it is difficult to expect critical changes in the conflict settlement. As U.S. experts say today Azerbaijan is not under the auspices of any center of power, which will be able to find a solution to the problem.
“Today Azerbaijan obviously put emphasis that the Karabakh conflict resolution should not be put off for 20-30- years. Azerbaijan has such kind of crystal dream,” the MP emphasized.