Հայաստանը շատ լուրջ պետք է հետեւի ռուս-թուրքական հարաբերություններին: Այս մասին հունվարի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։ Նա նշեց, որ Ռուսաստանը չի կարող պայքարել Թուրքիայի նեոօսմանիստական քաղաքականության դեմ, այլ կարող է միայն դիտորդի դերում լինել:
Այդ երկիրն, ըստ փորձագետի, շահագրգռված է Թուրքիայի հետ տնտեսական հարաբերությունների առումով`մի կողմ թողնելով աշխարհաքաղաքական խնդիրները:
«Սակայն այսօր այդ երկու երկրներն աշխարհաքաղաքական առումով չեն գնում մերձեցման եւ չի կարելի ոչինչ բացառել, հիմա դեռ զինադադար է»,-հայտարարեց Սաֆրաստյանը:
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ը եւ Եվրամիությունը միտված չեն, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը տարածաշրջանում ստանա գերիշխող դեր: «Ես համոզված եմ, որ Թուրքիան երբեք չի դառնա տարածաշրջանում գերիշխող երկիր»,-հայտարարեց բանախոսը՝ հավելելով, թե իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության քաղաքականությունը կարող է վատ հետեւանքներ ունենալ Թուրքիայի համար, քանի որ այդ ուժը հաշվի չի առնում Թուրքիայի հնարավորությունները:
Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի արեւելագիտության իստիտուտի տնօրենը նշեց նաեւ, որ Թուրքիան հայտարարել էր հարեւանների հետ զրո խնդիր ունենալու մասին, ինչը նշանակում է, որ բոլոր հարեւանները պետք է ենթարկվեն Թուրքիային:
«Սակայն Հայաստանը երբեք չի ենթարկվի Թուրքիային: Ես հույս ունեմ, որ Հայաստանի այս դիվանագիտական գիծը, որը նոր է, կշարունակվի»,-հայտարարեց Սաֆրաստյանը:

Armenia should be most serious about Russian-Turkish relations, Ruben Safrastyan, Director of the Institute of Oriental Studies, told journalists January 18. Russia is unable to struggle against Turkey’s policy of Neo-Ottomanism. It can only act as observers.
According to him, Russia is interested in economic tiers with Turkey, without focusing on geopolitical problems.
“However, in the geopolitical aspect, the two states are not drawing closer to each other, and nothing can be ruled out. It is a lull now,” Safaryan said.
Neither the U.S. nor the European Union (EU) is willing to see Turkey playing a dominant role in the region. “I am sure that Turkey will never become a dominant regional state,” the expert said. The ruling Justice and Development Party’s policy may have grave consequences for Turkey itself, as the party fails to consider the country’s potential.
The Turkey-declared policy of “zero problems with neighbors” means all of its neighbors must obey to its will, the expert said.
“But Armenia will never submit to Turkey. I hope that Armenian will continue its new policy,” Safrastyan said.