Իսրայելի ՌՕՈՒ-ն Գազայի հյուսիսային մասում գրոհել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման դիրքերի վրա՝ ի պատասխան հրեական պետության տարածքում հրկիզումների նպատակով այրվող օդապարուկների արձակման: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Իսրայելի Պաշտպանության բանակի կիրակի տարածած մամուլի հաղորդագրությունը:
«Գիշերը ՌՕՈՒ-ն հարվածել է Գազայի հյուսիսային մասի սահմանին ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական դիրքերին, որտեղից ահաբեկիչները այրվող օդապարուկներ էին արձակում Իսրայելի շրջաններում հրկիզումների նպատակով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ: Զինվորականները հավելել են, որ բանակը «կշարունակի գործել ահաբեկչական ակտիվության ճնշման ուղղությամբ», որի աղբյուրն է Գազայի հատվածը:
Ուրբաթ Պաղեստինի առողջապահության նախարարության տեղեկություններով՝ Գազայի հատվածի սահմանին իսրայելցի զինվորների հետ բախման արդյունքում վիրավորվել է 70 պաղեստինցի: Իսրայելցի զինվորականների հաշվարկով՝  սահմանի երկայնքով 5 շրջաններում անկարգություններին մասնակցել է մինչեւ 10 հազար պաղեստինցի: Նրանք այրում էին անվադողերը եւ արձակում այրվող իրերին ամրացված օդապարուկներ իսրայելական տարածքները հրկիզելու նպատակով, նշել են իսրայելցի զինվորականները՝ հավելելով, որ պաղեստինցիները շարունակել են այրվող օդապարուկներ արձակել նաեւ շաբաթ:
Բողոքի բարձրակետը նախատեսված է մայիսի 15-ին, երբ պաղեստինցիները Իսրայել պետության ստեղծման տարեդարձի հաջորդ օրը գրիգորյան օրացույցով նշում են Աղետի օրը («Ան Նաքբա»): Ծրագրված է բազմամիլիոնանոց երթ դեպի հրեական պետության սահմանի բաժանարար կառույց:

Израильские ВВС атаковали позицию палестинского движения ХАМАС в северной части сектора Газа в ответ на запуск горящих воздушных змеев с целью поджогов на территории еврейского государства. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой пресс-службу Армии обороны Израиля в распространенном в воскресенье коммюнике.
«Ночью ВВС нанесли удар по террористической позиции ХАМАС у границы в северной части сектора Газа, откуда террористы направляли горящие воздушные змеи с целью поджогов целых районов в Израиле», - говорится в документе. Военные добавили, что армия «продолжит действовать по подавлению террористической активности», источником которой является сектор Газа.
В пятницу, по данным палестинского минздрава, в столкновениях с израильскими солдатами на границе сектора Газа ранения получили 70 палестинцев. По подсчетам израильских военных, в беспорядках в пяти районах вдоль границы участвовали до 10 тыс. палестинцев. Они жгли покрышки и запускали воздушные змеи с присоединенными горящими предметами с целью поджогов на израильской территории, указали в армии, отметив, что горящие воздушные змеи палестинцы продолжили запускать по Израилю и в субботу.
Кульминация протестов должна наступить 15 мая, когда палестинцы на следующий день после годовщины создания Государства Израиль по григорианскому календарю отмечают День катастрофы («Ан-Накба»). Запланировано многомиллионное шествие из сектора к разделительному сооружению на границе с еврейским государством.