Զինված ուժերը պետք է գործնականում զերծ մնա քաղաքական եւ ընտրական գործընթացների վրա որեւէ հնարավոր ապօրինի ազդեցությունից։ Զինված ուժերի անձնակազմը՝ շարքայինից մինչեւ գեներալ, պետք է հնարավորություն ունենա որպես Հայաստանի Հանրապետության ազատ քաղաքացի ընտրություններում իր կամքը արտահայտել առանց ապօրինի ներգործությունների։ Այս մասին ասված է նոր կառավարության ծրագրում, որը հունիսի 7-ին ԱԺ–ում ներկայացրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ծրագրում նշվում է նաեւ, որ անհրաժեշտ սպառազինությամբ, ռազմական տեխնիկայով եւ նյութատեխնիկական միջոցներով համալրվածությամբ, ռազմական կառավարման արդիական համակարգերի ներդրմամբ, ինչպես նաեւ անձնակազմի մարտական վարպետության բարձրացման նոր չափանիշների սահմանմամբ բարձրացնել ՀՀ Զինված ուժերի մարտունակության մակարդակը։
Ծրագրում շեշտվում է, որ պետք է ժամկետային զինծառայողների պատշաճ եւ ամբողջական նյութական բավարարումը կազմակերպել այնպես, որ ժամկետային զինծառայողների ծնողները ստիպված չլինեն շոշափելի մասնակցություն ունենալ այդ գործընթացին։

Необходимо исключить какое-либо возможное незаконное влияние Вооруженных сил на политические и избирательные процессы. Личный состав ВС, от рядового до генерала, должен иметь возможность на выборах, как свободный гражданин Республики Армения, выражать свою волю. Об этом говорится в программе нового Правительства Армении, которую 7 июня представил в парламенте премьер-министр республики Никол Пашинян.
Далее в программе отмечается, что необходимым вооружением, пополнением военной техники и материально-технических средств, внедрением современных систем военного управления, а также установлением новых критериев повышения боевого мастерства личного состава нужно повысить уровень боеспособности ВС Армении.
В программе также подчеркнуто, что надлежащее и полноценное материальное удовлетворение военнослужащих срочной службы нужно организовать так, чтобы родители последних не были вынуждены иметь в этом ощутимое участие.