Իրաքում մահապատժի են ենթարկել ահաբեկչության համար դատապարտված 12 մարդու՝ մահապատիժներն արագացնելու մասին վարչապետ Հեյդար Ալ-Աբադիի կոչից մի քանի ժամ հետո՝ ի պատասխան անվտանգության ուժերի 8 զինծառայողների առեւանգման ու սպանության։
Reuters–ի փոխանցմամբ՝ նախօրեին Աբադին հատուցման կոչ է արել բոլոր անձանց արագացված մահապատիժների միջոցով, որոնք ահաբեկչության համար դատապարտվել են ամենաբարձր աստիճանի պատժի։
Նշենք, որ հունիսի 26-ին Իրաքում հայտնաբերվել են 8 իրաքյան զինծառայողների դիեր, որոնց առեւանգել էին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները՝ պահանջելով ազատ արձակել սուննի կանանց։
Երկրի ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը նշել է, որ տղամարդիկ սպանվել են մինչեւ տեսանյութում նշված վերջնաժամկետը, եւ տեսանյութը ԻՊ–ի քարոզչություն է եղել։

В Ираке казнили 12 человек, осужденных за терроризм, через несколько часов после призыва премьер-министра Хайдера аль-Абади ускорить казни в ответ на похищение и убийство восьми военнослужащих сил безопасности.
Как отмечает Reuters, накануне вечером Абади призвал к возмездию посредством ускоренных казней всех лиц, приговоренных к высшей мере за терроризм.
«В соответствии с распоряжениями премьер-министра Хайдера аль-Абади в четверг были проведены казни 12 осужденных террористов», - говорится в заявлении представителя правительства Ирака.
Отметим, что 26 июня в Ираке были обнаоужены тела 8 иракских военных, которых похитители убила до истечения срока.  Боевики «Исламского государства», которые похитили военных, требовали освободить жещин-суннитов.
Представитель министерства внутренних дел сказал, что вскрытие показало, что мужчины были убиты до истечения дедлайна, и что видео было пропагандой ИГ.