Հայերի ցեղասպանության մասին պատմող ֆիլմը ներկայումս գտնվում է քննարկումների փուլում եւ պատրաստ կլինի 2015 թվականին, գրում է Nouvelles d`Arménie-ն:
Ազգային կինոկենտրոնը ներկայումս բանակցություններ է վարում աշխարհահռչակ Սթիվեն Սփիլբերգի («Շինդլերի ցուցակը» 1993 թ) եւ սցենարիստ Սթիվեն Զեյլյանի հետ («Հաննիբալ» 2001թ):
Ցեղասպանության 100-ամյակին մենք պետք է ամբողջ աշխարհին ֆիլմ ցուցադրենք, որն ավելի ուժեղ կլինի, քան  «Մայրիկը», կամ «Արարատը», որտեղ կհավաքվեն հայ եւ արտասահմանցի դերասաններ»,- ասել է «Հայֆիլմ»-ի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը:
Հիշեցնենք, որ նման ֆիլմի նախապատրաստության մասին դեռեւս մեկ տարի առաջ հայտարարել էր Մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով նախկին նախարար, ներկայումս «Հայֆիլմի» տնօրեն եւ Ազգային Կինոկենտրոնի ղեկավար Գեւորգ Գեւորգյանը:

The release of a new film about the Armenian Genocide is being discussed now. The film is expected to be released in 2015, Nouvelles d`Armйnie reports.
The National Film Center is now negotiating with Steven Spielberg and scriptwriter Steven Zaillian (Hannibal, by Brian de Palma, 2001).
"By the 100th anniversary of the Armenian Genocide we must show the world a film that would be even more impressive than Mayrik or Ararat. Armenian and foreign actors will play in the film," said Gevorg Gevorgyan, Director of the Armenfilm studio and of the National Film Center in Yerevan.