ԵԽԽՎ-ի պատվիրակները հունվարի 27-ին հանդես են եկել գրավոր հռչակագրով, որի անվանումն է. «Լեռնային Ղարաբաղի Ժողովրդավարական պետության կառուցում»:
Փաստաթղթում ասվում է, որ Ադրբեջանը իրեն հռչակել է 1918-20 թթ գոյություն ունեցած Ադրբեջանի ժողովրդավարական պետության իրավահաջորդ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը (Արցախը) երբեք չի եղել այդ պետության մասը։ Միայն քեմալականների եւ բոլշեւիկների միջեւ տեղի ունեցած «գործարքի» արդյունքում է, որ Արցախը դարձել է Սովետական Ադրբեջանի մաս։
«1991 թվականին Ղարաբաղի բնակչությունը հանրաքվեի միջոցով կողմ է քվեարկել անկախանալուն, ինչին հետեւել են բազմաթիվ միջազգային դիտորդներ։ Սակայն, հրաժարվելով ընդունել Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, Ադրբեջանը սանձազերծել է լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ, որոնք ավարտվել են 1994 թվականին կնքված հրադադարի մասին պայմանագրով։ Թեեւ Ադրբեջանը դեռեւս խախտում է դրադադարի ռեժիմը, Ղարաբաղի ժողովուրդը շարունակում է ժողովրդավարական երկիր կառուցելու գործընթացը, ղեկավարվելով միջազգային նորմերով եւ չափանիշներով, ինչի կարեւոր էլեմենտներից է 2006 թվականին տեղի ունեցած Սահմանադրական հանրաքվեն։
Շատ միջազգային դիտորդներ, փորձագետներ ու լրագրողներ ընդունել են այդ հանրաքվեն, ինչպես նաեւ դրան հաջորդած նախագահական եւ խորհրդարանական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները։ Այդ ընտրությունները նրանք դիտարկել են որպես ժողովրդավարական, ազատ եւ արդար։ Մեծ թվով քաղաքական կուսակցություններ, լրատվամիջոցներ եւ ՀԿ-ներ են գործում Արցախում, իսկ այդ երկրի շուկայական տնտեսությունը եւ ազգային օրենսդրությունը համապատասպանում են միջազգային չափանիշներին։ Լեռնային Ղարաբաղը, իր առջեւ դնելով ժողովրդավարական երկիր կառուցելու նպատակ, հանդիսանում է կայացած պետություն եւ արժանի է միջազգային ճանաչման ու միջազգային բոլոր կազմակերություններին անդամակցելու»,-ասված է փաստաթղթում։

Депутаты ПАСЕ 27 января выступили с письменной декларацией под названием «Строительство демократического государства Нагорно-Карабахской Республикой».
В документе говорится, что Азербайджан провозгласил себя правопреемником Азербайджанской Демократической Республики, которая существовала в 1918-1920 годах. Однако Нагорный Карабах (Арцах) никогда не был частью этого государства. Только в результате «сделки» между кемалистами и большевиками  Арцах стал частью Советского Азербайджана.
«В 1991 году население Карабаха проголосовало «за» независимость на референдуме, на котором присутствовали многочисленные и признанные международные наблюдатели. Однако, отказавшись принять осуществление законного права армян Арцаха на самоопределение, Азербайджан инициировал широкомасштабные военные действия, которые закончились в 1994 году подписанием договора о режиме прекращения огня.
И хотя Азербайджан все еще нарушает режим прекращения огня, армяне в Карабахе продолжают строить демократию, руководствуясь международными нормами и стандартами, одним из важнейших элементов чего стал референдум по Конституции 2006 года. Многие международные наблюдатели, эксперты и журналисты признали этот референдум, а также последующие президентские, парламентские выборы, выборы в органы местного самоуправления как демократические, свободные и справедливые. Большое количество политических партий, СМИ, НПО работают в Арцахе, а его рыночная экономика и национальное законодательство соответствуют международным стандартам.
Нагорный Карабах, поставив перед собой цель построить демократическое государство, является состоявшимся государством и заслуживает международное признание и членство во всех международных организациях», - отмечено в документе.