Հաճախ, կամ ավելի ճիշտ դեպքերի մեծամասնությունում մշակութային գործիչներն ավելին կարող են անել, քան դիվանագետները, քանի որ նրանց է տրված ազատ մտքի արտահայտման հնարավորությունը: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 10-ին կայացած Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմի աշխատարանի բացման ժամանակ ասել է կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը:
Նա կոչ արեց շարունակել ֆինանսավորել ծրագիրը եւ հնարավորություն ստեղծել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների լավացման, ինչպես նաեւ կինոյում հայ եւ թուրք ստեղծագործողներին մրցակցության հավասար պայմաններ ստեղծելու համար:
Բացման ելույթով հանդես եկավ նաեւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, կինոպլատֆորմի ղեկավար Չիդեմ Մաթերը՝ Թուրքիայից եւ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը:
Պարոն Սվիտալսկին նշեց, որ իր ներկայությամբ ցանկանում է ընդգծել ծրագրի կարեւորությունը Եվրամիության համար եւ հայտնեց, որ ԵՄ-ն եւ Շվեդիան պատրաստ են ավելի ակտիվորեն ֆինանսապես աջակցել ծրագրի իրականացմանը եւ հայ-թուրքական համատեղ ֆիլմերի արտադրությանը:
Այս տարի Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմի աշխատարանին մասնակցության համար ներկայացվել է 20 հայտ, որոնցից միջազգային ժյուրին ընտրել է 8 նախագիծ: Լավագույն նախագիծը կստանա 7000 եվրոյի չափով պարգեւատրում:

Often or actually most of the times, if you look at it, representatives of culture can achieve much more than diplomats since they are given the chance of expressing free way of thinking, said Canadian-Armenian actress Arsinee Khanjian at the opening of Armenia-Turkey Cinema Platform(ATCP) workshop Tuesday, July 10.
She encouraged to continue financially supporting the project and creating an opportunity for the two countries to improve relations as well as for Armenian and Turkish filmmakers to create and compete in equal conditions.
Opening remarks and welcome was also presented by Piotr Antoni Switalski - EU Ambassador to Armenia, film producer and ATCP Manager(Turkey) Cigdem Mater and Director of Golden Apricot International Film Festival Susanna Harutyunyan.
Mr. Switalski mentioned that by his presence he wanted to emphasize the importance of the project for EU and he said EU and Sweden are determined to be more active in their financial support of the project and making of joint Armenian-Turkish films.