2018 թվականի առաջին կիսամյակում ՊԵԿ-ն իրականացրել է 477 համալիր հարկային ստուգում եւ առաջադրվել է լրացուցիչ 6․2 մլրդ դրամ պարտավորություն: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 13-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Հայաստանի պետական եկամուտների նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Նրա խոսքով, դրա արդյունքում՝ ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող եւ նոր հարուցված քրեական գործերով բացահայտվել են պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի նյութական վնաս հասցնելու դեպքեր, որոնց հիման վրա պետական բյուջե է վերականգնվել ավելի քան 1.5 մլրդ դրամ:
Դավիթ Անանյանը տեղեկացրեց, որ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի հետ համեմատած համալիր հարկային ստուգումների քանակը նվազել է 21 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ այս տարվա համալիր հարկային ստուգումներն իրականացվել են առավել թիրախային. «2018-ի առաջին կիսամյակում հիմնական թեմատիկ ստուգումների քանակը շուրջ 2 անգամ աճել է։ Մասնավորապես, 2017 թ․-ի հունվար-հունիս ամիսներին հարկային տեսչություն-վարչությունների կողմից իրականացվել է շուրջ 2400 ստուգում, որոնցով առաջադրվել է 480 մլն դրամ, իսկ 2018 թ․-ի հունվար-հունիս ամիսներին իրականացվել է շուրջ 4800 թեմատիկ ստուգում, որոնցով առաջադրվել է շուրջ 780 մլն դրամ»:

В первом полугодии 2018 года Комитет государственных доходов Армении осуществил 477 комплексных налоговых проверок, и было выдвинуто обязательство на дополнительные 6,2 млрд. драмов. Об этом заявил на встрече с журналистами 13 июля председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян.
По его словам, в итоге в рамках расследуемых и новых возбужденных уголовных дел следственным управлением КГД выявлены случаи нанесения государству материального ущерба в особо крупных размерах, на основании чего в госбюджет уже возвращено свыше 1,5 млрд драмов.
Как заверил Ананян, в сравнении с первым полугодием прошлого года число комплексных налоговых проверок сократилось на 21%. Это связано с тем, что комплексные налоговые проверки этого года были осуществлены более целенаправленно.