Հուլիսի 20-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հիմնադրման 25-ամյակի կապակցությամբ տեղի է ունեցել ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի աշխատակիցների եւ արտերկրում մշտական ներկայացուցիչների խորհրդակցություն: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնել են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Շնորհավորելով աշխատակիցներին մասնագիտական տոնի առթիվ՝ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը՝ որպես կայացած ինստիտուտ, Արցախի պետականության կարեւոր բաղկացուցիչներից մեկն է։ Դիվանագետներին վստահված է Արցախի Հանրապետությունը միջազգային ասպարեզում ներկայացնելու եւ արտերկրում նրա քաղաքացիների շահերը պաշտպանելու առանցքային նշանակություն ունեցող առաքելությունը, ինչը պահանջում է առավելագույն նվիրվածություն եւ կենտրոնացում իրենց պարտականությունների կատարման վրա:
Խորհրդակցության ընթացքում մանրամասն քննարկումներ են կայացել Արցախի Հանրապետության նախագահի 2017-2020 թթ. ծրագրում նշված հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգի գերակա ուղղությունների իրականացման ընթացքի վերաբերյալ։ Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչման աշխարհագրության ընդլայնումը եւ ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացումը պիտի մնան արտաքին քաղաքական գործունեության առանցքը, ինչպես նաեւ հետագա նախագծերի իրականացման կողմնորոշիչը։ Կարեւոր ուղղություն է նաեւ Արցախի արտաքին տնտեսական կապերի զարգացումն ու օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը, որը պահանջում է Արցախի շահագրգիռ կառույցների հետ համատեղ ջանքեր։
Մասիս Մայիլյանն անդրադարձ է կատարել նաեւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ նշելով, որ Արցախի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ. հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչման վրա։
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ արտաքին քաղաքական խնդիրների հաջողությամբ իրագործումը կախված է նաեւ նպատակաուղղված եւ գրագետ տեղեկատվական քաղաքականությունից: Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը շեշտել է արտերկրում Արցախի մշտական ներկայացուցիչների կարեւոր դերը՝ միջազգային հանրությանն արցախյան իրողությունների մասին օբյեկտիվ տեղեկատվություն հասցնելու եւ երկրի դրական վարկանիշն ամրապնդելու գործում՝ օգտագործելով ինչպես առկա ռեսուրսները, այնպես էլ ներգրավելով նորերը։
Խորհրդակցության ընթացքում արտերկրում Արցախի Հանրապետության դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները ներկայացրել են դիվանագիտական ծառայության առանձնահատկությունները նստավայր երկրներում։ Խորհրդակցության արդյունքներով Մասիս Մայիլյանը տվել է համապատասխան հանձնարարականներ։
Խորհրդակցություն՝ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի աշխատակիցների եւ արտերկրում Արցախի մշտական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ

По случаю 25-летия создания министерства иностранных дел Республики Арцах 20 июля состоялось Совещание сотрудников центрального аппарата МИД и Постоянных представителей Арцаха за рубежом.Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщили в пресс-службе МИД НКР.
Поздравив сотрудников в связи с профессиональным праздником, министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян отметил, что внешнеполитическое ведомство Арцаха, как состоявшийся институт, является одним из важных составляющих государственности Арцаха. На дипломатов возложена ключевая миссия по представлению Республики Арцах на международной арене и защите интересов ее граждан за рубежом, что требует максимальной самоотдачи и концентрации на выполнении своих обязательств.
На совещании состоялись подробные обсуждения относительно хода выполнения приоритетных направлений внешнеполитической повестки республики, указанных в Программе Президента Арцаха на 2017-2020 годы. Глава МИД Арцаха отметил, что расширение географии международного признания Арцаха, развитие децентрализованного сотрудничества должны оставаться стержнем внешнеполитической деятельности и ориентиром в осуществлении дальнейших программ. Не менее важным направлением, требующим совместных с профильными структурами Арцаха усилий, является активизация внешнеэкономических связей Арцаха и привлечение иностранных инвестиций.
Масис Маилян также коснулся процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, отметив, что позиция Арцаха остается неизменной – урегулирование конфликта должно основываться на признании факта реализованного народом Арцаха права на самоопределение.
Глава МИД Арцаха подчеркнул, что успешное выполнение внешнеполитических задач в том числе зависит от целенаправленной и грамотной информационной политики․ В этом контексте Масис Маилян отметил важную роль Постоянных представителей Арцаха за рубежом в деле донесения до международного сообщества объективной информации об арцахских реалиях и укрепления позитивного имиджа страны с использованием как имеющихся ресурсов, так и привлечением новых.
В ходе совещания руководители дипломатических миссий Республики Арцах за рубежом представили основные направления и особенности дипломатической деятельности в странах пребывания.