Պենտագոնը կնքել է Javelin շարժական հակատանկային հրթիռային համալիրների արտադրության պայմանագիր՝ 307,5 մլն դոլարից ավելի արժեքով, հայտնում է «Գերմանական ալիքը»՝ վկայակոչելով Պենտագոնի մամուլի ծառայությանը:
Հուլիսի 24-ին հրապարակված Պենտագոնի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ դրանք կարտադրի Raytheon-Lockheed Martin կոնսորցիումը:
Համալիրները նախատեսված են Ուկրաինա, Էստոնիա, Լիտվա, Թուրքիա, Թայվան եւ Ավստրալիա արտահանելու համար: Ըստ պայմանագրի պայմանների՝ Javelin-ի այս խմբաքանակը պետք է պատրաստ լինի 2021 թվականի օգոստոսի 31-ին:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Ուկրաինային մահաբեր զենքի մատակարարմանը հավանություն է տվել 2017 թվականի դեկտեմբերին: Ուկրաինա Javelin շարժական հակատանկային հրթիռային համալիրների առաջին մատակարարումների մասին հայտնի է դարձել 2018-ի ապրիլին:

Пентагон заключил контракт на производство переносных противотанковых ракетных комплексов (ПТРК) Javelin на сумму более 307,5 млн долларов, сообщает «Немецкая волна»  со ссылкой на пресс-службу Пентагона.
Как говорится в сообщении Пентагона, опубликованном во вторник, 24 июля, производить их будет консорциум Raytheon-Lockheed Martin.
Комплексы предназначены для экспорта в Украину, Эстонию, Литву, Турцию, Тайвань и Австралию. По условиям контракта, эта партия Javelin должна быть готова к 31 августа 2021 года.
Администрация президента США Дональда Трампа одобрила поставки летального оружия Украине в декабре 2017 года. О первых американских поставках ПТРК Javelin в Украину стало известно в апреле 2018 года.