Գլխարկի տերը Յակուտիայից 44-ամյա շինարար Վլադիմիր Ամմոսովն է. «Հորեղբայրը Կազաչյե գյուղում մի ամբողջ տոպրակ մամոնտի բուրդ էր հավաքել, իսկ հետո՝ վաճառել ինձ», փոխանցում է «Մոյա պլանետա»-ն:
«Ես երկար մտածում էի՝ ինչ անելու դրա հետ, եւ որոշեցի գլխարկ պատրաստել»: Յակուտիայում մենք ձիերի բրդից ավանդական գլխարկներ ենք պատրաստում. ինչու՞ չփորձել մամոնտի բրդից»: Ամմոսովը բուրդը փոխանցել է պրոֆեսիոնալ վարպետի, ով էլ պատրաստել է գլխարկը:
Բրդի ինքնությունը հաստատել է Յակուտիայի՝ մամոնտների թանգարանի տնօրեն Սեմյոն Գրիգորեւը, հաղորդում է The Siberian Times-ը: Նա փորձել էր գլխարկը եւ կիսվեց իր տպավորություններով. «Սա ամենածակող գլխարկն է, որ ես երբեւէ դրել եմ: Այն որեւէ հոտ չունի»: Գլխարկը պատրաստվախ է ավանդական յակուտական ոճով. դրանք տղամարդիկ կրում են ազգային տոների ժամանակ:

Владельцем шапки является 44-летний строитель из Якутска Владимир Аммосов: «Мой дядя насобирал целый пакет шерсти мамонта в селе Казачьем, а потом продал мне, передает Моя планета.
"Я долго думал, что бы с ней сделать и решил изготовить шапку. В Якутии мы делаем традиционные шапки из шерсти лошадей, почему бы не попробовать мамонта?» Аммосов передал шерсть профессиональному мастеру, который и изготовил шапку.
Подлинность шерсти была подтверждена директором якутского музея мамонтов Семеном Григорьевым, сообщает The Siberian Times. Он опробовал шапку сам и поделился своими впечатлениями: «Это самая колючая шапка, что я когда-либо надевал. Она ничем не пахнет, по сравнению, скажем, с зубрами шерсть мамонта очень жесткая». Шапка выполнена в традиционном якутском стиле: их носят мужчины во время национальных праздников.