Նիկարագուայի ոստիկանությունը հայտնել է իշխող «Ազգային ազատագրման սանդինիստական ճակատ» կուսակցության հիմնադիրներից մեկի՝ Լենինա Մենդիոլին որդու սպանության մասին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նա գնդակահարվել է հրազենից շաբաթ օրը կեսօրին Մատագալպա քաղաքում, նշվում է ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ: 54-ամյա Մենդիոլան մասնակցում էր նախագահ Դանիել Օրտեգայի աջակիցների երթին, երբ սպանվել է անհայտ անձանց կողմից:
Նրա մայրը` Բենիգնա Մենդիոլան իր ամուսնու՝ Բերնարդինո Դիաս Օչոայի հետ միասին 1960-70 թվականներին կանգնած է եղել բռնապես Անաստասիո Սոմոսայի դեմ պայքարի համար գյուղացիական շարժման ստեղծման ակունքներում, որն ավելի ուշ դարձել է ներկայիս իշխող կուսակցության հիմքը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի կեսերից Նիկարագուայում հակակառավարական բողոքի ակցիաներ են ընթանում իշխանությունների առաջարկած բարեփոխումից հետո, որը գործատուների եւ աշխատողների սոցիալական ապահովագրության ֆոնդի գումարներից պահումների ավելացում էր ենթադրում: Նախագահ Օրտեգան չեղարկել էր այն, սակայն զանգվածային ցույցերը չեն դադարել: Օրտեգան հրաժարվում է արտահերթ ընտրություններ անցկացնել, ինչպես դա պահանջում է ընդդիմությունը, եւ տեղի ունեցողը պետության դեմ դավադրություն է անվանում:
Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության վերջին տվյալներով՝ բողոքի ակցիաների ընթացքում զոհվածների թիվը հասել է 317-ի: Միեւնույն ժամանակ, ավելի վաղ Նիկարագուայի՝ մարդու իրավունքների ասոցիացիան նշում էր այլ թից՝ 448 մարդ:

Полиция Никарагуа сообщила об убийстве в ходе протестов сына одной из основательниц правящей партии Сандинистский фронт национального освобождения (СФНО) Ленина Мендиолы, передает РИА Новости.
Он был застрелен из огнестрельного оружия в субботу днем в городе Матагальпа, говорится в коммюнике полиции. 54-летний Мендиола участвовал в марше сторонников президента Даниэля Ортеги, когда был обстрелян неизвестными.
Его мать Бенигна Мендиола вместе с супругом Бернардино Диасом Очоа в 1960-70-е годы стояла у истоков создания крестьянского движения, ставшего позднее основой СФНО, для борьбы с режимом диктатора Анастасио Сомосы.
С середины апреля в Никарагуа проходят антиправительственные протесты после предложенной властями реформы, которая предполагала увеличение суммы отчислений работодателей и трудящихся в фонды социального страхования. Президент Ортега отменил ее, но массовые выступления не прекратились. Ортега отказывается проводить досрочные выборы, как того требует оппозиция, и называет происходящее заговором против страны.
По последним данным Организации американских государств, число погибших в протестах достигло 317 человек. При этом ранее правозащитная Никарагуанская ассоциация по правам человека называла другое число погибших — 448 человек.