ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից ստեղծվող տիեզերական ուժերը, եթե այդ նախագիծը հավանության արժանանա Կոնգրեսի կողմից, կազմված կլինի 13 հազար մարդուց, իսկ նրանց վրա ծախսերը կկազմեն 13 միլիարդ դոլար՝ 5 տարվա ընթացքում։ Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Գոլոս Ամերիկի»-ն, նշված է ԱՄՆ ԶՈՒ հուշագրում։
ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի գնահատականով տիեզերական ուժերի ստեղծման համար 1 տարում կպահանջվի 3 միլիարդ դոլար, իսկ հաջորդ 4 տարիներին՝ 10 միլիարդ։
ՌՕ ուժերի նախարար Հիզեր Ուիլսոնը սեպտեմբերի 14- հուշագրում նշում է, որ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ ռազմավարական մրցակցությունն իրենց գերակա խնդիրն է, եւ «դա ոչ մի տեղ այնքան ակնհայտ չէ, ինչպես տիեզերքում»։
Նախագծով տիեզերական ուժերի շտաբը պատրաստ կլինի 2020թ․, իսկ ծրագրերի իրականացումը կսկսվի 2021թ․։
Պենտագոնը Տիեզերական ուժերի ստեղծման մասին օրենքի նախագծում կներառի նաեւ պաշտպանության նախարարության բյուջետային առաջարկությունները՝ 2020 թվականի համար։

The U.S. Air Force estimated start up costs for a proposed U.S. Space Force, a new military service backed by President Donald Trump, will be around $13 billion in the first five years, according to a Department of Defense memo seen by Reuters.
The Air Force, the U.S. military branch that takes responsibility for space, authored the Sept. 14 memo outlining a proposal for “a lethality focused organization that will field space superiority capabilities.”
The Trump administration in August announced an ambitious plan to usher in the force as the sixth branch of the military by 2020. It would require Congressional approval.
The Pentagon memo was written by Air Force Secretary Heather Wilson, a former Member of Congress from New Mexico.
The memo estimated that creating a Space Force will cost in excess of $3 billion in the first 12 months with an additional $10 billion needed over the following four years. The U.S. Air Force estimated that there could be more than 13,000 people in the new “Department of the Space Force.”