Թուրքիայի Իզմիր նահանգի Բայընդըր քաղաքի հայկական եկեղեցին 2011-ի մայիս- հունիսին կսկսվի վերանորոգվել։
Թուրքական Haberoku-ի փոխանցմամբ՝  Բայընդըրի քաղաքապետարանը 2009-ի ընթացքում Իզմիրի նահանգային հատուկ վարչության հետ մեկտեղ ներկայացրել է հայկական եկեղեցու վերանորոգման նախագիծը, որն արդեն ներկայացվել է Իզմիրի նահանգապետին, ում հաստատումից հետո արդեն 2011-ի մայիս-հունիս ամիսներին կսկսվի վերանորոգման գործընթացը։ Նախատեսվում է, որ եկեղեցու վերանորոգումը կավարտվի 2012-ի կեսերին:
Բայընդըրի քաղաքապետ Մեհմեդ Քերթիսը նշել է, թե հիշյալ եկեղեցին 19-րդ դարի կեսերին ծառայություն է մատուցել տեղի հայ բնակչությանը։
«Մտածել ենք, որ հայկական եկեղեցին պահպանելու եւ եկող սերունդներին փոխանցելու համար այն վերանորոգել եւ օգտագործել որպես տարբեր միջոցառումների համար նախատեսված սրահ եւ գրադարան»,-ասել է թուրք քաղաքապետը։

Restoration of an Armenian church in the Turkish city of Bayindir will kick off in May-June 2011.
Bayindir’s municipality jointly with the regional department of Izmir province presented the project in 2009 which was later submitted to the province’s governor, Haberoku website reported. After the project is approved in May-June 2011 restoration will start to be completed in 2012.
Mehmet Kertis, Mayor of Bayindir, noted that services were conducted in the church in the middle of 19th century. “We thought we need to restore the Armenia church to preserve it for future generations. It will be used as a hall for different events or as a library,” he said.