Անկարայի ավտորիտար քաղաքականության հետ կապված՝ Եվրոպական խորհրդարանը մերժել է Թուրքիային, որպես օգնություն, 70 մլն եվրո տրամադրել։ Համապատասխան առաջարկին հոկտեմբերի 2-ին կողմ են քվեարկել 544 պատգամավորներ, 28-ը դեմ են եղել, 74-ը՝ ձեռնպահ՝ տեղեկացնում է DW-ն։
Անկարայի համար նախատեսված գումարը ԵՄ-ի բյուջեում առանձնացվել էր Թուրքիայում, որպես ԵՄ անդամության թեկնածու երկրում, բարեփոխումների աջակցության համար։ Այդպիսի գումարի տրամադրումը կախված է մի շարք պայմանների կատարումից՝ իրավական երկիր դառնալու, ժողովրդավարության, ԶԼՄ-ների ազատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ասպարեզում էական առաջընթաց գրանցելու դեպքում։ Ապրիլին Եվրահանձնաժողովը եկավ այն եզրակացության, որ այս ոլորտներում երկիրը բավական հեռացել է ԵՄ-ից։
Այժմ այդ գումարը կուղղվի Հարեւանության եվրոպական քաղաքականության ծրագրին, որը ստեղծվել է ԵՄ-ից արեւելք եւ հարավ տեղակայված երկրների բարեփոխումների աջակցության եւ համագործակցության ամրապնդման նպատակով։

В связи с авторитарной политикой Анкары Европейский парламент отменил предоставление Турции финансовой помощи в размере 70 миллионов евро. За соответствующее предложение во вторник, 2 октября, в Страсбурге проголосовали 544 депутата, 28 были против, еще 74 воздержались, передает DW.
Предназначавшаяся для Анкары сумма была зарезервирована в бюджете ЕС в качестве помощи Турции как кандидату на членство в ЕС для поддержки реформ в этой стране. Предоставление подобной помощи зависит от выполнения связанных с ней условий - существенного прогресса в становлении правового государства, в области демократии, свободы СМИ и защиты прав человека. В апреле Еврокомиссия пришла к заключению, что Турция в данных сферах значительно отдаляется от Европейского Союза.
Теперь эти деньги будут перенаправлены в программу Европейской политики соседства, которая создана с целью укрепления сотрудничества и поддержки реформ в странах, расположенных к востоку и к югу от ЕС.
При этом ЕС не изменил решение о выплатах Турции, предназначенных для содержания находящихся в этой стране сирийских беженцев. В июне Брюссель утвердил предоставление на эти цели очередной суммы в размере 3 миллиардов евро. Ранее уже была предоставлена аналогичная сумма.