Կիրակի Բոսնիայում եւ Հերցեգովինայում (ԲեւՀ) բացվել են ավելի քան 5,5 հազար ընտրական տեղամասեր, որտեղ անցկացվում են համընդհանուր ընտրություններ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով երկրի Գլխավոր ընտրական հանձնաժողովին(ԳԸՀ):
ԲեւՀ Դաշնության երկու սուբյեկտների՝ Սերբական Հանրապետության (ՍՀ) եւ Բոսնիայի եւ Հերցեգովինայի դաշնության (ԲեւՀԴ), ինչպես նաեւ Բռչկո շրջանից ընտրողները պետք է 7494 թեկնածուներից 518 մարդու ընտրեն, որոնք հանրապետությունում բոլոր առանցքային պաշտոնները կզբաղեցնեն:
Նրանց թվում Նախագահության (պետության հավաքական ղեկավար) ԲեւՀ երեք անդամ կա, ՍՀ նախագահը եւ երկու փոխնախագահները, ԲեւՀ խորհրդարանի 42 պատգամավոր, ՍՀ խորհրդարանի 83 պատգամավոր եւ ԲեւՀԴ խորհրդարանի 98 պատգամավոր: ԲեւՀ ԳԸՀ տվյլներով ընտրություններին ընդհանուր կմասնակցեն 72 կուսակցություններ եւ 39 անկախ թեկնածուներ:
Բացի երկրի կայուն ընտրատեղամասերից, կան 314 ակտիվ խմբեր, որոնք հնարավորություն են տալիս քվեարկելու այն մարդկանց, ովքեր չեն կարողանում ինքնուրույն հասնել քվեատուփին: Ակնկալվում է, որ նման մոտ 10 հազար քաղաքացիներ կլինեն, իսկ ընդհանուր առմամբ, ԲեւՀ-ում ավելի քան 3.3 միլիոն մարդ ընտրելու իրավունք ունի:
Երկրում ընտրություններին հետեւում են 6424 դիտորդներ, այդ թվում 1.5 հազար օտարերկրացիներ: Քաղաքապետարաններում ընտրական գործընթացը վերահսկվում է մոտ 60 հազար քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից: Վերլուծաբանների կարծիքով, ընտրողների մասնակցությունը անկախությունից հետո ամենացածրն է լինելու: Քվեարկության նախօրեին բնակչության ավելի քան 40 տոկոսը պատրաստ էր մասնակցել ընտրություններին:
Վերլուծաբաններն այդ բացատրում են քաղաքականության մեջ նույն դեմքերից ընտրողների հոգնածությունից, ինչպես նաեւ թեկնածուների քաղաքական ծրագրերի միօրինակությունից եւ անփոփոխելիությունից:

Более 5,5 тыс. избирательных участков открылись в воскресенье в Боснии и Герцеговине (БиГ), где проходят всеобщие выборы, сообщает ТАСС со ссылкой на Главную избирательную комиссию (ГИК) страны.
Избирателям из двух субъектов федерации БиГ - Республики Сербской (РС) и Федерации Боснии и Герцеговины (ФБиГ), а также округа Брчко предстоит выбрать из 7494 кандидатов 518 человек, которые займут все ключевые посты в республике. Среди них три члена Президиума (коллективный глава государства) БиГ, президент и два вице-президента РС, 42 депутата парламента БиГ, 83 депутата парламента РС и 98 депутатов парламента ФБиГ. Кроме того, в 10 кантонах федерации бошняков будут избраны 289 местных депутатов. Согласно данным ГИК БиГ, всего в выборах примут участие 72 партии и 39 независимых кандидатов.
Помимо стационарных участков голосования в стране работают 314 мобильных групп, которые предоставляют возможность проголосовать тем людям, которые не могут самостоятельно добраться до избирательной урны. Ожидается, что таких граждан окажется около 10 тыс., тогда как всего в БиГ правом голоса обладают свыше 3,3 млн человек.
За выборами в стране следят 6424 наблюдателя, среди которых 1,5 тыс. иностранцев. Избирательный процесс в муниципалитетах отслеживают около 60 тыс. представителей политических партий. Согласно прогнозам аналитиков, явка на выборах станет самой низкой с момента провозглашения независимости. Накануне голосования в волеизъявлении были готовы принять участие чуть больше 40% населения. Аналитики объясняют это усталостью избирателей от одних и тех же лиц в политике, а также однотипностью и несменяемостью политических программ кандидатов.