«Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքը լրացման կարիք ունի: Դեկտեմբերի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի Սպառողների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը:
Նրա խոսքով՝ օրենքի 23-րդ հոդվածում, որը վերաբերում է գնված արտադրանքի հետվերադարձի հարցին, անհրաժեշտ է լրացում կատարել: «Այսօր շատ խանութներ սպառողներին մերժում են արտադրանքի հետվերադարձը: Մենք առաջարկում ենք լրացում կատարել «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքում, որի համաձայն՝ խանութներում պետք է փակցված լինի այն ապրանքների ցանկը, որոնք հետվերադարձի ենթակա են, ինչպես նաեւ կառավարության համապատասխան որոշման պատճենը»,- նշեց նա:
Մելիտա Հակոբյանը հավելեց, որ սա, բնականաբար, չի վերաբերի անձնական հիգիենայի ապրանքներին, դեղորայքին եւ մի շարք այլ ապրանքների, եթե դրանք որակյալ են ու ժամկետանց չեն:

Закон «О защите прав потребителей» нуждается в дополнении. Об этом на встрече с журналистами 5 декабря заявила председатель Национальной ассоциации потребителей Армении Мелита Акопян.
По ее словам, в статью 23 закона, которая касается вопроса о возврате купленной продукции, необходимо внести дополнение. «Сегодня многие магазины продолжают отказывать потребителям в возврате продукции. Мы предлагаем поправку в закон «О защите прав потребителей», в соответствии с которой в магазинах должны висеть списки товаров, которые подлежат возврату, а также копия соответствующего решения Правительства», - отметила она.
Мелита Акопян добавила, что это, естественно, не будет касаться товаров личной гигиены, медикаментов и ряда других, если они качественные и не просроченные.