Եգիպտացի Ջամալ Իբրահիմը իր նորածին աղջկան Facebook են անվանակոչել՝ ի պատիվ հունվարի 25-ին երկրում սկսված հեղաշրջման, որի կազմակերպիչներն ակտիվորեն օգտագործել են աշխարհի ամենամեծ սոցիալական ցանցը, գրում է TechCrunch-ը՝ վկայակոչելով եգիպտական Al-Ahram թերթը։
«20 տարեկան տղամարդը ցանկացել է աջակցություն հայտնել ընդդիմադիր երիտասարդների ձեռքբերումներին եւ իր առաջին երեխային անվանել է Ֆեյսբուկ Ջամալ Իբրահիմ (Facebook Jamal Ibrahim)»,- գրում է տեղական թերթը։
Հեղափոոխությունը Եգիպտոսում ամենասկզբում կազմակերպվել է սոցիալական ինտերնետ-սերվիսների միջոցով եւ մասնավորապես Facebook-ում հակակառավարական խմբերի ստեղծումով։

An Egyptian man, Jamal Ibrahim called his newly born daughter Facebook to express support for the revolution the organizers of which were actively using social networking websites, TechCrunch website reported referring to Al-Ahram newspaper.
“A young man in his twenties wanted to express his gratitude about the victories the youth of 25th of January have achieved and chose to express it in the form of naming his firstborn girl ‘Facebook’,” the website quotes Egyptian newspaper.
Revolution in Egypt was first staged via social networking websites and partially broke out with the creation of anti-government groups on Facebook calling for the first protests in Cairo.