Կառավարության նոր օրինագիծն անհեթեթություն է եւ չի լուծում բնապահպանական խնդիրները: Փետրվարի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց «Վարորդի ընկեր» հասարակական կազմակերպության նախագահ, Հայաստանի Ավտոապահավոագրողների բյուրոյի խորհրդի անդամ Տիգրան Քեհյանը:
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է տրանսպորտային բնապահպանական հարկի եռակի բարձրացում՝ հաշվարկված ավտոմեքենաների շարժիչի մեկ ձիաուժ հզորությամբ, որոնց հզորությունը 301 ձիաուժը գերազանցում է:
«Հարկը յուրաքանչյուր ձիաուժի համար 50 դրամից կհասնի մինչեւ 150 դրամի: Հարկման նման սկզբունքը խնդիրները չի լուծում, եթե ավտոմեքենաները չեն անցնում օրենքով նախատեսված համապատասխան տեխզննում: Անհրաժեշտ է հանել մթնոլորտ վնասակար արտանետումների քանակությունհը եւ դրա հիման վրա հարկ սահմանել: Ձիաուժի մեծությունը դեռեւս չի վկայում այն մասին, որ այս կամ այն ավտոմեքենան այս կամ այն քանակությամբ էկոլոգիապես վնասակար նյութեր է արտանետում»,- նշեց նա:
Տիգրան Քեհյանը շեշտեց, որ անհրաժեշտ է հաշվի առնել ոչ միայն տվյալ մեքենայի շարժիչի հզորությունը, այլեւ այն, թե ինչ վառելիքով է լիցքավորվում, ինչպես նաեւ այլ տեխնիկական բնութագրեր:
Նա նշեց, որ Հայաստանում էլեկտրամոբիլների լայն տարածվածության հնարավորությունը քիչ է, քանի որ առայժմ չկան համապատասխան լիցքավորման կայաններ:

Новый законопроект Правительства абсурден и   не решает экологической проблемы. Об этом на встрече с журналистами 9 февраля  заявил председатель общественной организации «Друг водителя», член совета Бюро автостраховщиков Армении Тигран Кеян.
По его словам,  предусматривается повышение  в три раза транспортного экологического   налога  в расчёте на одну лошадиную силу мощности двигателя для автомобилей,  лошадиные силы которых превышает 301.
«Налог с 50 драмов дойдет до 150 драмов за каждую лошадиную силу. Такой принцип налогообложения не решает проблемы, если автомобили не проходят соответствующего  технического осмотра, предусмотренного законом. Нужно вывить количество вредных выбросов в атмосферу  данного автомобиля и  на основе этого вводить налог. Количество лошадиных сил еще не говорит о том, что тот или иной автомобиль  выбрасывает    то или иное количество  экологически вредных веществ»,- отметил он.
Тигран Кеян подчеркнул, что  нужно учитывать не только мощность двигателя, но   и  то, каким топливом заправляется данный автомобиль, а также иные технические характеристики.
Он заметил, что вероятность  широкого распространения электромобилей в Армении мала, так как пока нет  соответствующих заправочных станций.