Վաշինգտոնը Աֆղանստանից միակողմանի կարգով հեռանալու մտադրություն չունի, հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանը, փոխանցում է AFP-ն:
Նրա խոսքով՝ Աֆղանստանում ամերիկյան զորքերի թվակազմի կրճատման մասին ցանկացած որոշում կընդունվի ՆԱՏՕ-ի հետ համաձայնեցված:
Միացյալ Նահանգները հանդես է գալիս թալիբների հետ խաղաղ բանակցությունների օգտին՝ ձգտելով հակամարտության մեջ բեկում մտցնել: Սակայն ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը զգուշացրել է գործընթացին Աֆղանստանի կառավարության ներգրավվածության ձգձգման մասին՝ հայտարարելով, որ առանց նրա անհնար է կայուն խաղաղության հաստատումը:
«Զորքերի միակողմանի կրճատում չի լինի: Դա այսօրվա հանդիպման ուղերձներից մեկն է,- ասել է Շանահանը: - Իմ կարծիքով՝ մենք դիվանագիտական լծակներ ենք ստեղծում, որոնցում Աֆղանստանի հարցով մեր դեսպանորդի կարիքը կա: Մեզ իսկապես անհրաժեշտ է խոսել խաղաղության հասնելու հնարավորության մասին»:

The United States will not reduce its troop presence in Afghanistan unilaterally, the top Pentagon official said Thursday, pledging that any moves will be fully coordinated with its allies, AP reported.
“There will be no unilateral troop reductions,” Acting Defense Secretary Pat Shanahan told reporters after his first meeting with NATO defense chiefs. “That was one of the messages: It will be coordinated. We’re together.”
“I think it is very important that the Afghan government as soon as possible becomes fully integrated into the peace process,” Stoltenberg said. “We need the Afghan government playing a key role, because without that, there will be no lasting peace.”
Shanahan made clear that if U.S. troop cuts are made, either in connection with peace negotiations with the Taliban or in other circumstances, Washington will consult with NATO to ensure coordination.
“What we talked about was, how do we double down on support for Afghan national defense and security forces to put even more pressure on the Taliban,” Shanahan said.