Վաշինգտոնը Աֆղանստանից միակողմանի կարգով հեռանալու մտադրություն չունի, հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանը, փոխանցում է AFP-ն:
Նրա խոսքով՝ Աֆղանստանում ամերիկյան զորքերի թվակազմի կրճատման մասին ցանկացած որոշում կընդունվի ՆԱՏՕ-ի հետ համաձայնեցված:
Միացյալ Նահանգները հանդես է գալիս թալիբների հետ խաղաղ բանակցությունների օգտին՝ ձգտելով հակամարտության մեջ բեկում մտցնել: Սակայն ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը զգուշացրել է գործընթացին Աֆղանստանի կառավարության ներգրավվածության ձգձգման մասին՝ հայտարարելով, որ առանց նրա անհնար է կայուն խաղաղության հաստատումը:
«Զորքերի միակողմանի կրճատում չի լինի: Դա այսօրվա հանդիպման ուղերձներից մեկն է,- ասել է Շանահանը: - Իմ կարծիքով՝ մենք դիվանագիտական լծակներ ենք ստեղծում, որոնցում Աֆղանստանի հարցով մեր դեսպանորդի կարիքը կա: Մեզ իսկապես անհրաժեշտ է խոսել խաղաղության հասնելու հնարավորության մասին»:

Вашингтон  не намерен в одностороннем порядке уходить  из Афганистана, заявил и.о. министра обороны США Патрик Шанахан, передает AFP.
По его словам,  любое решение о сокращении численности американских войск в Афганистане будет приниматься в координации с НАТО.
Соединенные Штаты выступают за мирные переговоры с талибами, стремясь к прорыву в конфликте. Однако генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг предостерег от затягивания вовлечения в процесс афганского правительства, заявив, что без него прочный мир невозможен.
«Не будет одностороннего сокращения войск. Это было одним из посланий на сегодняшней встрече», - сказал Шанахан. «Мне кажется, что мы создаем дипломатические рычаги, в которых нуждается наш посланник по Афганистану. Нам действительно нужно говорить о возможности достижения мира».