Reuters գործակալության ամենահեղինակավոր ֆոտոլրագրողներից մեկը՝ Յանիս Բեհրաքիսը կյանքից հեռացել է 58 տարեկան հասակում, հաղորդում է The Guardian-ը:
Ֆոտոլրագրողը մահացել է քաղցկեղի դեմ երկարաժամկետ եւ հյուծիչ պայքարից հետո:
Իր ուշագրավ կարիերայի ընթացքում Բեհրաքիսը լուսաբանել էր իրադարձություններն աշխարհի տարբեր պատերազմական գոտիներում, ինչպիսիք են Աֆղանստանն ու Չեչնյան, Քաշմիրում ուժգին երկրաշարժի ականատեսն էր եւ լուսաբանողը, ինչպես նաեւ լուսանկարել էր եգիպտական ապստամբությունը 2011 թվականին:
Նա հրաշքով փրկվել էր Սիերա Լեոնեում ուղեկցորդ պահակախմբի վրա հարձակման ժամանակ եւ ստացել էր Պուլիտցերյան մրցանակ 2016 թվականին փախստականների ճգնաժամը լուսաբանելու համար:
«Իմ առաքելությունն է պատմել ձեզ պատմությունը, այնուհետեւ դուք կորոշեք՝ ինչ անել: Իմ առաքելությունը վստահ լինելն է, որ ոչ մեկը չասի. «Ես չգիտեի այդ մասին»»,-Բեհրաքիսն ասում էր իր աշխատանքի մասին:

Yannis Behrakis, one of the most respected photographers, has died aged 58 after a long battle with cancer, The Guardian reported.
Behrakis covered many of the most tumultuous events including conflicts in Afghanistan and Chechnya, a huge earthquake in Kashmir and the Egyptian uprising of 2011.
He survived an attack on a convoy in Sierra Leone and led a team to a Pulitzer prize in 2016 for coverage of the refugee crisis.
“My mission is to tell you the story and then you decide what you want to do,” Behrakis has said. “My mission is to make sure that nobody can say: ‘I didn’t know’.”