Նիդեռլանդական Ուտրեխտում հրաձգության գործով հիմնական կասկածյալին ներկայացվել են ահաբեկչության դրդապատճառներով զանգվածային սպանության եւ ահաբեկչության սպառնալիքի մեղադրանքներ՝ հայտնում է DW-ն։
Հետաքննության կողմից հայտնաբերված հանցանշանները վկայում են, որ ծնունդով Թուրքիայից 37-ամյա Գյոկմեն Տանիսը, ում կալանավորել էին տրամվայի ուղեւորների վրա հարձակումից մի քանի ժամ հետո, միայնակ է գործել։
Տանիսը դատարանի առջեւ կկանգնի մարտի 22-ին։ Քննիչները պարզում են, թե արդյոք հրաձիգը միայն ահաբեկչակա՞ն դրդապատճառներ է ունեցել, թե՞ նրա գործողությունները կապված են եղել անձնական խնդիրների եւ արմատական գաղափարախոսության հետ։ Նախկինում հետաքննությունը բացառում էր «ընտանեկան դրամայի» վարկածը, քանի որ զոհերի եւ հրաձիգի միջեւ կապեր չեն հայտնաբերվել։ Դատական հոգեբուժության ոլորտի փորձագետները Տանիսի գործով զեկույց են պատրաստում։
Մարտի 18-ի առավոտյան ատրճանակով զինված տղամարդը 24oktoberplein կանգառի մոտակայքում կրակ էր բացել տրամվայի ուղեւորների վրա, այնուհետեւ թաքնվել էր։ Հարձակման հետեւանքով զոհվել էր 3 մարդ, 5 մարդ ծանր վիրավոր է։ Հրաձգությունից հետո Ուտրեխտի իշխանությունները հայտարարել էին ահաբեկչության առավելագույն՝ հինգերորդ մակարդակ։
Թագավորության իրավապահ մարմինները միջադեպը ահաբեկչություն էին որակել։ Ոստիկանության տվյալներով, կարմիր Renault Clio-ի սրահում, որով փորձել էր փախչել հրաձիգը, հայտնաբերվել էր նամակ, որը վկայում էր նրա գործողությունների ահաբեկչական դրդապատճառի մասին։ Բացի այդ, ավտոմեքենայի մեջ հրազեն էր եղել։

The main suspect in a deadly tram shooting in the Dutch city of Utrecht will be charged with offenses including multiple murder or manslaughter with a terrorist intent, prosecutors said Thursday, NBC News reported.
Investigations so far into Monday's shooting that left three dead and three seriously injured indicate that the shooter acted alone, prosecutors said in a written statement.
The main suspect, identified by police as Gokmen Tanis, a 37-year-old man of Turkish descent, also faces charges of attempted murder or manslaughter and making threats with a terrorist intent.
The prosecution office statement adds that investigations are continuing into whether the suspect's actions "flowed from personal problems combined with a radicalized ideology."
The team investigating the shooting will ask a forensic psychiatry and psychology institute to carry out a personality test on the suspect.
Tanis is to appear before an investigating judge on Friday. Such hearings are held behind closed doors.