Աշխարհահռչակ երաժիշտ եւ կոմպոզիտոր Սերժ Թանկյանը կոչ է արել դադարել Թուրքիա այցելություններն՝ ի հիշատակ Դարդանելի գործողությունների զոհերի, մինչեւ Թուրքիայի կառավարությունը չընդունի իր սեփական պատմությունը եւ փոփոխություններ ներմուծի իր հասարակությունը փոխակերպելու մեթոդներում՝ «ի նպաստ իր քաղաքացիների եւ մնացած աշխարհի»:
Նորզելադնական News Hub կայքում հրապարակված իր հոդվածում Թանկյանը հիշեցրել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը Էրդողանի ղեկավարման ներքո տարեցտարի ծախսում է միլիոնավոր դոլարներ Վաշինգտոնում եւ աշխարհի մյուս մայրաքաղաքներում Հայերի Ցեղասպանությունը ճանաչելու դեմ լոբինիգին ուղղված:
«Այս շաբաթ Նոր Զելանդիայում մենք բախվել ենք մեր ժամանակակից պատմության ամենասարսափելի դրվագներից մեկի՝ Քրայսթչերչի մզկիթներում Ավստրալիայի քաղաքացիություն ունեցող զինված անձի կողմից (ես հրաժարվում եմ հիշատակել նրա անունը) անմեղ հավատացյալներին կրակելու հետ: Հրաձգությունից հետո հայտնի դարձավ, որ Էրդողանը բազմիցս ցուցադրել է հրաձիգի խմբագրված տեսանյութը տեղական ընտրական հանրահավաքների ժամանակ եւ բացահայտ կերպով սպառնացել նորզելանդացիներին եւ ավստրալացիներին նմանօրինակ հայտարարություններով. «Ձեր տատիկներն ու պապիկները եկել են այստեղ, իսկ նրանցից ոմանք՝ վերադարձել դագաղների մեջ»: Եթե դուք գաք ձեր պապիկների նման, վստահ եղեք, որ չեք վերադառնա, ինչպես ձեր պապիկները»,-գրում է Թանկյանը, որը տուն ունի Նոր Զելանդիայում եւ անվանում է ինքն իրեն նորզելանդացի:
Թանկյանը դիմել է աշխարհի քաղաքական գործիչներին հարցով՝ հասկանո՞ւմ են արդյոք նրանք, թե ինչպիսի հետեւանքների կհանգեցնեն Էրդողանի գործողությունները ոչ միայն իր երկրում, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանում եւ աշխարհում ապակայունացման համար: Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ-ի վարչակազմը Մեծ Բրիտանիայի հետ մեկտեղ թույլ է տվել համագործակցել Թուրքիայի հետ ենթադրյալ աշխարհաքաղաքական արտոնություն ստանալու փոխարեն, մինչդեռ Էրդողանը տրամադրում է Պուտինին, Թրամփին եւ մնացածին միմյանց դեպ:
Թանկյանը շեշտում է, որ Նոր Զելանդիան ԱՄՆ չէ, եւ նրանք պետք է ասեն «ոչ» Էրդողանին, եթե վերջինիս կառավարությունը փորձի արտոնություններ տրամադրել ԱԳ նախարար Ուինսթոն Պիտերսին կամ կաշառք տալ՝ առաջարկելով ավելի շատ ապրանքներ եւ ծառայություններ:
«Բռնապետերի հանդարտեցումը միշտ հանգեցնում է այս կամ այն երկրում մարդու իրավունքների հետագա խախտմանը»,-ամփոփում է նա:

Всемирно известный музыкант и композитор Серж Танкян призвал приостановить визиты в Турцию в память о погибших в Дарданелльской операции пока правительство Турции не примет свою собственную историю и не внесет изменения в методы преобразования своего общества «на благо своих граждан и остального мира».
В своей статье, опубликованной на новозеландском сайте News Hub, Танкян напомнил, что правительство Турции под руководством Эрдогана ежегодно тратит миллионы долларов в Вашингтоне и других столицах по всему миру на лоббинг против признания Геноцида армян.
«На этой неделе в Новой Зеландии мы столкнулись с одним из самых ужасных эпизодов нашей современной истории - расстрелом невинных верующих в двух мечетях в Крайстчерче вооруженным человеком с австралийским гражданством (я отказываюсь упоминать его имя). После стрельбы нам стало известно, что Эрдоган неоднократно показывал отредактированную версию видео стрелка на местных избирательных митингах и открыто угрожал новозеландцам и австралийцам заявлениями вроде: «Ваши бабушки и дедушки приехали сюда, некоторые из них вернулись в гробах. Если вы приедете, как ваши деды, будьте уверены, что вы не уедете, также как и деды», - пишет Танкян, у которого дом в Новой Зеландии и который называет себя новозеландцем.
Танкян обратился к мировым политикам, задаваясь вопросом, понимают ли оно к каким последствиям приведут действия Эрдогана не только для его страны, но и для дестабилизации во всем регионе и мире.  По его словам, администрации США, наряду с Великобританией, позволили себе сотрудничать с Турцией в обмен на предполагаемое геополитическое преимущество, в то время как Эрдоган настраивает Путина, Трампа и всех остальных друг против друга.
Танкян подчеркивает, что Новая Зеландия - это не США, и они должны сказать «нет», если правительство Эрдогана попытается потакать главе МИД Уинстона Питерсу или же попытается дать взятку, предлагая больше товаров и услуг.
«Умиротворение тиранов всегда приводит к дальнейшему нарушению прав человека в той или иной стране», - резюмирует он.