ԱՄՆ եւ Հարավային Կորեայի նախագահներ Դոնալդ Թրամփը եւ Մուն Չժեինը Վաշինգտոնում քննարկելու են իրավիճակը Կորեական թերակղզում։
Ինչպես տեղեկացնում է AP-ը, Մուն Չժեինը Միացյալ Նահանգներ կմեկնի ապրիլի 10-11-ին՝ քննարկելու, թե ինչպես ամրապնդեն երկու երկրների միությունը եւ հասնեն լիակատար միջուկազերծման ու խաղաղության Հյուսիսային Կորեայում։
Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ Թրամփը եւ առաջին տիկին Մելանի Թրամփը Մուն Չժեինին եւ նրա տիկին Կիմ Չեն Սուկին կողջունեն ապրիլի 11-ին Սպիտակ տանը։ Հայտարարությունում ասվում է, որ ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Կորեայի միջեւ դաշինքը «խաղաղության եւ անվտանգության նեցուկն է Կորեական թերակղզում եւ տարածաշրջանում»։
Դա նրանց առաջին հանդիպումը կլինի այն բանից հետո, երբ Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ընի հետ Թրամփի երկրորդ գագաթաժողովը Հանոյում փետրվարին ձախողվեց պատժամիջոցների հետ կապված տարաձայնությունների պատճառով։ Այդ գագաթաժողովի ձախողումը Մուն Չժեինին բարդ դրության մեջ դրեց. նա պետք է հասկանա, թե ինչպես հետագայում փոխգործակցի Հյուսիսային Կորեայի հետ եւ օժանդակի միջուկային դիվանագիտությանը։

South Korean President Moon Jae-in will travel to the United States in two weeks for a summit with President Donald Trump on stalemated North Korean nuclear diplomacy, AP reported.
Moon’s office said he will visit the US on April 10-11 to discuss how to strengthen their countries’ alliance and achieve North Korea’s complete denuclearization and peace on the Korean Peninsula.
The White House said Trump and first lady Melania Trump will welcome Moon and his wife Kim Jung-sook to the White House on April 11. It said in a statement the alliance between the US and South Korea “remains the linchpin of peace and security on the Korean Peninsula and in the region.”
This will be the two presidents’ first meeting since Donald Trump’s second summit with North Korean leader Kim Jong Un in Hanoi last month collapsed due to disputes on US-led sanctions. The breakdown of that summit put Moon, a liberal who has shuttled between Washington and Pyongyang, in a difficult position on how to further engage North Korea and facilitate the nuclear diplomacy.