Մի քանի շաբաթ տեւած բողոքի զանգվածային ցույցերից հետո Ալժիրի գործող նախագահ Աբդելազիզ Բուտեֆլիկան նշանակել է անցումային կառավարություն: Կառավարությունը կղեկավարի Նուրեդին Բեդուին, որը նախկինում զբաղեցրել է ՆԳՆ ղեկավարի պաշտոնը, հայտնում է երկրի պետական լրատվական գործակալությունը՝ APS-ն:
Գործակալության տեղեկություններով՝ ՄԱԿ-ում նախկին հատուկ դեսպանորդ Սաբրի Բուկադումը նշանակված է ԱԳ նախարար: Բուկադումի նախորդը՝ Ռամտան Լամամրան, այս պոշտոնը զբաղեցել է մեկ ամսից քիչ:
Կառավարությունում պաշտոնը պահպանում է Ալժիրի պաշտպանության փոխնախարար Ահմեդ Գաիդ Սալեհը, որը մարտի 26-ին պահանջել էր պետության 82-ամյա ղեկավարի հրաժարականը: Գեներալ-լեյտենանտը հայտարարել էր, որ եկել է Ալժիրի սահմանադրության 102-րդ հոդվածի գործելու ժամանակը:
Հիմնական օրենքի այս կետը երկրի սահմանադրական խորհրդին թույլ է տալիս նախագահի պաշտոնը թափուր համարել, եթե պետության ղեկավարը ունակ չէ կատարելու իր պարտականությունները: Հաջորդ օրը նույնպիսի պահանջով էր հանդես եկել Ալժիրի վարչապետի պաշտոնակատար Ահմեդ Ույահյան:
Մի քանի շաբաթ է՝ հյուսիսաֆրիկյան երկրում շարունակվում են 2011 թվականին «արաբական գարնան» ժամանակներից ի վեր խոշորագույն ցույցեր: Ցուցարարները սկզբում դեմ էին 82-ամյա Աբդելազիզ Բուտեֆլիկայի նախագահական ենթադրվող 5-րդ ժամկետին: Ցույցերի ընթացքում տուժել են հարյուրավոր մարդիկ:
Աբդելազիզ Բուտեֆլիկան Ալժիրի նախագահն է 1999 թվականից: 2013 թվականին կաթված ստանալուց հետո Բուտեֆլիկան գամված է հաշմասայլակին, այդ ժամանակից ի վեր նա հազվադեպ է ներկայանում հանրությանը եւ ելույթներով հանդես չի գալիս:

After several weeks of mass protests, the current president of Algeria, Abdelaziz Bouteflika, approved the formation of a transitional government. The Cabinet will be headed by ex-interior minister Nureddin Bedui, DW reported referring to APS states news agency.
According to the source, the former special envoy of Algeria to the UN Sabri Boukadoum was appointed the head of the foreign ministry of the North African country.
Ahmed Qaed Saleh, Deputy Defense Minister, maintains his post, who on March 26 demanded the resignation of the 82-year-old head of state. The Lieutenant-General said that the time had come to use Article 102 of the Algerian Constitution.
This paragraph of the Basic Law allows the country's constitutional council to declare the presidency vacant if the head of state is unable to fulfill his duties.
The next day, the Acting Prime Minister of Algeria, Ahmed Ouyahia, made a similar request.
In the North African country, the largest protests have continued for several weeks since the Arab Spring of 2011. At first, their participants opposed the alleged fifth presidential term of 82-year-old Abdelaziz Bouteflika. Hundreds of people were injured during the protests.
Abdelaziz Bouteflika has been President of Algeria since 1999. Abdelaziz Bouteflika has rarely been seen since suffering a stroke in 2013.