Իսպանիան մտահոգ է ԱՄՆ քաղաքացիների կողմից Կուբայում բիզնես իրականացնող արտասահմանյան ընկերություններին դատի տալու Վաշինգտոնի հնարավոր թույլտվությամբ։ Այս մասին Իսպանիայի ԱԳՆ ղեկավար Խոսեպ Բորելը հայտնել է ԱՄՆ վարչակազմին՝ հայտնում է Reuters-ը։
ԱՄՆ որոշումը վերաբերում է 1959 թ․ հեղափոխությունից հետո կուբայական կառավարության կողմից բռնագրավված ունեցվածքի օգտագործմանը։
Անցյալ ամիս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը թույլ էր տվել նման դատական գործընթացները՝ ուժեղացնելով Կուբայի վրա ճնշումները։ Սակայն բռնագրավված ունեցվածքը օգտագործող արտասահմանյան ընկերությունների դեմ դատական հայցերի արգելքն ուժի մեջ կմնա մինչեւ ապրիլի 17-ը, քանի դեռ Վաշինգտոնը վերանայում է այդ որոշումը։
Կուբայում ներդրումներ կատարած արտասահմանյան ընկերությունների թվում է նախկին իսպանական գաղութը, իսպանական Melia Hotels-ը։
Բորելը Վաշինգտոնում հանդիպել է ազգային անվտանգության հարցերով Սպիտակ տան խորհրդական Ջոն Բոլթոնի եւ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ։
Այդ հանդիպումների ընթացքում նա իր մտահոգությունն է հայտնել հնարավոր այդ գործողությունների հետեւանքով Իսպանիայի շահերի համար բացասական հետեւանքների կապակցությամբ։
ԱՄՆ յուրաքանչյուր նախագահ վեցամսյա ժամկետով դադարեցրել է 1966 թ․ Հելմս-Բերթոնի օրենքի գործողությունը, որը թույլ է տալիս կուբացի ամերիկացիների եւ ԱՄՆ մյուս քաղաքացիների կողմից նման դատական հայցերը։

Spain is concerned about Washington’s possible decision to allow US citizens to sue foreign firms doing business in Cuba, Spanish Foreign Minister Josep Borrell told the US administration, Reuters reported.
The US decision concerns the use of property confiscated by the Cuban government after the 1959 revolution.
Last month, US President Donald Trump allowed such lawsuits, increasing pressure on Cuba. However, the prohibition of lawsuits against foreign firms using confiscated property remains in effect until April 17, while Washington reconsiders this decision.
Among the foreign companies heavily invested in Cuba, a former Spanish colony, is Spain’s Melia Hotels.
Borrell met with U.S. national security advisor John Bolton in Washington on Wednesday and with Secretary of State Mike Pompeo.
At these meetings, Borrell expressed concern about the negative consequences that the above measure would have for the interests of Spain.
“Spain reiterates its firm rejection, as a matter of principle, to the extraterritorial application of national sanction laws, considering it contrary to international law,” it added.
Every US president has suspended on a rotating six-month basis a section of the 1996 Helms-Burton Act that would allow such lawsuits by Cuban-Americans and other U.S. citizens due to opposition from the international community and fears it could create chaos in the U.S. court system.