Լիբիայի ազգային բանակի գլխավոր հրամանատար Խալիֆա Հաֆթարը տեսաուղերձով իր զորքերին հրամայել է հարձակվել երկրի մայրաքաղաք Տրիպոլիի վրա: Լիբիայում երկիշխանություն է. երկրի մի մասը վերահսկում է կառավարությունը, մյուսը՝ խորհրդարանը եւ Հաֆթարի բանակը:
«Մենք Աստծո կամքով կշարունակենք ընթանալ հաղթական երթով, մեր պայքարը շարունակվում է: Մենք այսօր, ինչպես եւ խոստացել էինք, պատասխանում ենք Տրիպոլիում մեր մարդկանց կոչին, քանի դեռ նրանց համբերությունը չի հատնել»,- նշված է 75-ամյա ֆելդմարշալի ուղերձում, փոխանցում է BBC-ն:
Տեսանյութը վերնագրված է «Տրիպոլիի ազատագրման գործողություն», որում Հաֆթարն ասում է, որ գործողությունը լիբիացի ժողովրդի պահանջի պատասխանն է՝ «քաղաքում գրոհայինների եւ ահաբեկիչների իշխանությանը վերջ տալու մասին»: Հաֆթարը նաեւ Տրիպոլիի բնակիչներին կոչ է արել «զենքերը վայր դնել եւ սպիտակ դրոշ բարձրացնել», նա հրամայել է խաղաղ բնակիչների եւ արտասահմանցիների վրա չկրակել:
Հինգշաբթի ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հաֆթարի զորքերը իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել Գարյան քաղաքը, որը Տրիպոլիից ոչ պակաս, քան 100 կմ հեռավորությամբ է գտնվում: Լիբիայի ազգային բանակը հայտարարել էր, որ վերահսկողություն է հաստատել նաեւ Սուրման քաղաքի վրա, որն արդեն 60 կմ է հեռու Լիբիայի մայրաքաղաքից:
2011 թվականին քաղաքացիական պատերազմից եւ երկրի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի սպանությունից հետո Լիբիայում երկիշխանություն է պահպանվում: Արեւելքում իշխում է խորհրդարանը եւ ֆելդմարշալ Հաֆթարի հրամանատարության ներքո գտնվող բանակը: Արեւմուտքում՝ Տրիպոլիիում, ազգային համաձայնության կառավարությունը, որը ձեւավորվել է ՄԱԿ-ի աջակցությամբ եւ ճանաչվել միջազգային հանրության կողմից:

Главнокомандующий Ливийской национальной армией Халифа Хафтар записал видеообращение, в котором отдал приказ своим войскам наступать на столицу страны Триполи. В Ливии царит двоевластие, часть страны контролирует правительство, часть - парламент и армия Хафтара.
«С божьей помощью мы продолжаем идти своим победным маршем, продолжает нашу борьбу. Сегодня мы, как и обещали, отвечаем на призыв наших людей в Триполи, пока их терпение не иссякло», - говорится в обращении 75-летнего фельдмаршала, передает BBC.
Видео озаглавлено как «Операция по освобождению Триполи». Хафтар в нем говорит о том, что операция стала ответом на требование ливийского народа «положить конец власти боевиков и террористов в городе». Хафтар также призвал жителей Триполи «сложить оружие и поднять белый флаг», приказав не стрелять по мирным гражданам и иностранцам.
Ранее в четверг сообщалось, что войска Хафтара взяли под контроль город Гарьян, расположенный менее чем в 100 км к югу от Триполи. Ливийская национальная армия также заявила, что установила контроль и над городом Сурман, который расположен уже всего в 60 километрах от ливийской столицы.
После гражданской войны и убийства лидера страны Муаммара Каддафи в 2011 году в Ливии сохраняется двоевластие. На востоке находится парламент и армия под командованием фельдмаршала Хафтара. На западе, в Триполи, базируется правительство национального согласия, сформированное при поддержке ООН и признанное международным сообществом.