ԱՄՆ-ը չեղարկել է Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Ֆաթու Բենսուդայի մուտքի վիզան՝ ի պատասխան նրա՝ Աֆղանստանում ԱՄՆ ուժերի կատարած հնարավոր ռազմական հանցագործությունների հետաքննության, տեղեկացնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով Բենսուդայի գրասենյակին։
Մարտին պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ասել էր, որ ԱՄՆ-ը հետ կկանչի կամ կմերժի վիզաներ տալ ՄՔԴ աշխատակիցներին, որոնք հետաքննում են նման մեղադրանքներն ԱՄՆ ուժերի կամ նրա դաշնակիցների դեմ։
ՄԱԿ մարդու իրավունքների գծով փորձագետները Վաշինգտոնի արձագանքն անվանել են «անպատշաճ միջամտություն» ռազմական հանցագործությունների միջազգային դատարանի գործերին։ Դա քննադատական ալիք է առաջ բերել նաեւ Եվրամիությունում։
«Մենք կարող ենք հաստատել, որ ԱՄՆ իշխանությունները չեղարկել են ԱՄՆ մուտքի վիզան»,- գործակալությանը տեղեկացրել է Բենսուդան։ Նա նշել է, որ հասկանում է, որ այդ քայլը չպետք է ազդի ԱՄՆ իր ուղեւորության վրա՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության առջեւ իր պարտականությունները կատարելու համար։
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ միջազգային կազմակերպությունների՝ ԱՄՆ պաշտոնական այց նախատեսող անդամները կարող են դիվանագիտական վիզա ստանալու հայտ ներկայացնել։ «Մենք խորհուրդ ենք տալիս հայտերը ներկայացնել որքան հնարավոր է շուտ, որպեսզի առավելագույնս մեծանան հնարավորությունները»,- ասել է ներկայացուցիչը։
ԱՄՆ-ը չի մտնում ՄՔԴ կազմի մեջ խոշոր այլ տերությունների՝ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ միասին։
2017 թվականի նոյեմբերից Բենսուդան հետաքննում է Աֆղանստանում բոլոր կողմերի հնարավոր ռազմական հանցագործությունները, ներառյալ ԱՄՆ անձնակազմի հնարավոր դերը կասկածյալների կալանման առնչությամբ։
ՄՔԴ դատավորները դեռեւս ուսումնասիրում են նյութերը եւ վճիռ չեն կայացրել Աֆղանստանում պաշտոնական հետաքննություն բացելու վերաբերյալ։
ՄՔԴ-ն վերջին ատյանի դատարան է՝ 122 անդամ պետությունով, գործում է միայն այն ժամանակ, երբ նրա իրավազորության ներքո գտնվող երկրներն ի վիճակի չեն լինում կամ չեն ցանկանում լրջորեն հետաքննել ռազմական հանցագործությունները, ցեղասպանությունը կամ լուրջ չարագործությունները։

The US has revoked the entry visa of the Prosecutor of the International Criminal Court, Fatou Bensouda, in response to her investigation of possible war crimes committed by US forces in Afghanistan, Reuters reported
In March, Secretary of State Mike Pompeo announced the United States would withdraw or refuse to issue visas to ICC officials investigating such accusations against US forces or their allies.
UN human rights experts considers the Washington reaction to be an inappropriate interference in the work of the World Court of Permanent War Crimes.
"We can confirm that the U.S. authorities have revoked the prosecutor's visa for entry into the U.S.," Bensouda's office told Reuters in an e-mail.
According to her, the move should not impact Bensouda's travel to the U.S. to meet her United Nations obligations.
A State Department spokesman said members of international organisations planning official travel to the U.N. could apply for diplomatic visas. "We recommend that applicants apply as early as possible to maximize the chances of being found eligible," the spokesman said.
Bensouda has been investigating alleged war crimes by all parties in the conflict in Afghanistan since November 2017, as well as the possible role of US personnel in relation to the detention of suspects.
ICC judges are still reviewing materials and have not yet handed down a decision on opening a formal investigation in Afghanistan.
The ICC is a court of last resort with 122 member states. It acts only when countries within its jurisdiction are found to be unable or unwilling to seriously investigate war crimes, genocide or other serious atrocities.