Brexit-ի հարցով բանակցությունների համար Բեռլին ժամանած բրիտանացի վարչապետ Թերեզա Մեյին ավտոմեքենայի մոտ չեն դիմավորել՝ հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով The Independent-ին։
Թերթի կողմից հրատարակված կադրերում երեւում է, թե ինչպես է բրիտանացի վարչապետը դուրս գալիս մեքենայից եւ, միայնակ անցնելով կարմիր գորգի վրայով, շենք մտնում։
Ինչպես նշում է Politico-ն, կարեւոր հյուրերին ավանդաբար դիմավորում է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, սակայն այս անգամ Մեյին ոչ ոք չի ուղեկցել։
Այն բանից հետո, երբ վարչապետը շենք է մտել, նրան հետեւել են լրագրողները։ Այնուհետեւ քաղաքական գործիչը վերադարձել է արդեն Մերկելի ուղեկցությամբ, կանայք կանգնել են տեսախցիկների առջեւ եւ սեղմել միմյանց ձեռքերը։
Հանդիպման արդյունքում Մերկելն ու Մեյը եկել են այն համաձայնության, որ անհրաժեշտ է ապահովել Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի կարգավորված հեռացումը։ Այս մասին հայտնել է Մեյի գրասենյակի պաշտոնական ներկայացուցիչը։ Քաղաքական գործիչները նաեւ քննարկել են Եմենի եւ Լիբիայի իրավիճակը։
Անցյալ ուրբաթ Թերեզա Մեյը նամակով դիմել էր Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին՝ խնդրելով ԵՄ-ից Միացյալ Թագավորության դուրս գալը ապրիլի 12-ից հետաձգել մինչեւ հունիսի 30-ը։ Սակայն Բրյուսելը համաձայն է միայն երկարաժամկետ հետաձգման՝ մինչեւ հաջորդ տարվա մարտի վերջը։

UK Prime Minister Theresa May’s last-ditch Brexit talks with German Chancellor Angela Merkel got off to a toe-curling start after no one was on hand to meet the prime minister as she arrived in Berlin, Independent reported.
German officials had provided a red carpet and military guard for the UK PM ahead of her meeting to discuss another delay to Britain’s withdrawal from the EU.
However, Merkel was nowhere to be seen as the prime minister’s car pulled up at the chancellery in Berlin, forcing her to make the walk inside on her own.
Following the meeting, Merkel and May agreed on the need to ensure the orderly exit of Great Britain from the European Union, the official representative of the office of the British Prime Minister said in a statement. Politicians also discussed the situation in Yemen and Libya.
The United Kingdom is currently due to leave the EU on April 12. May asked to postpone this deadline to the end of June. Representatives of the EU, in turn, propose to focus on the end of March next year. The final decision will be made at a meeting of the European Council on Wednesday.