Կիեւում անցկացվել է «Ուկրաինա-Հայաստան՝ պատմություն, մշակույթ, զբոսաշրջություն» միջազգային գիտագործնական համաժողով՝ նվիրված հայկական ծագումով ուկրաինական ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 95 ամյակին։
Ինչպես հայտնում է AnalitikaUA.net-ը, միջոցառումը նախաձեռնել են Կիեւի Տարաս Շեւչենկոյի անվան ազգային համալսարանը, Ուկրաինայի հայերի միությունը, ԿԱՀ երկիրագիտության եւ զբոսաշրջության ամբիոնը, Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունը եւ Սփյուռքի հետազոտությունների ինստիտուտը։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Տարաս Շեւչենկոյի անվան ազգային համալսարանի ռեկտորի միջազգային կապերի գծով տեղակալ Պյոտր Բեխը, Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, Հայաստանում Ուկրաինայի առաջին դեսպան Ալեքսանդր Բոժկոն, պատմամշակութային կոմիտեի ղեկավար Դավիթ Դավթյանը, ԿԱՀ ռեկտորատի ներկայացուցիչներ, գիտական գործիչներ եւ այլ պատվավոր հյուրեր։
Մասնակիցները քննարկել են կարեւոր պատմամշակութային հարցեր, այնպիսին, ինչպիսիք են հայկական մշակութային ժառանգության արդիականացումը, հայ-ուկրաինական հարաբերությունների ամրապնդումը։ Առաջ է քաշվել Ուկրաինայի հայերի մասին հանրագիտարան ստեղծելու գաղափար, քննարկվել է երկու երկրների միջեւ զբոսաշրջության զարգացման հարցը։
Ինչպես ողջույնի խոսքում ասել է դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, Ուկրաինայի հայերը, Հայաստանի ուկրաինացիները կապող օղակ են երկու պետությունների, երկու ժողովուրդների միջեւ։ «Նրանց դերը, համայնքային կազմակերպությունների, մասնավորապես Ուկրաինայի հայերի միության դերը, դժվար է գերագնահատել»,- ասել է դեսպանը։

В Киеве состоялась международная научно-практическая конференция, «Украина – Армения: история, культура, туризм» – приуроченная к 95-летию со дня рождения украинского кинорежиссёра армянского происхождения Сергея Параджанова.
Как передает AnalitikaUA.net мероприятие, инициировано Киевским национальным университетом имени Тараса Шевченко, Союзом армян Украины, Кафедрой страноведения и туризма – КНУ, посольством Армении в Украине и Институтом исследований диаспоры.
С приветственными словами выступили проректор по международным связям Киевского национального университета имени Тараса Шевченко Петр Бех, Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Украине Тигран Сейранян, первый Чрезвычайный и Полномочный посол Украины в Армении Александр Божко, руководитель историко-культурного комитета Давид Давтян, представители ректората и деканата КНУ, научные деятели и другие почётные гости.
Участники обсудили важные историко-культурные вопросы, такие как актуализация армянского культурного наследия, укрепление украино-армянских отношений. Была выдвинута идея создания энциклопедии об армянах в Украине, проанализировано развитие туризма между странами.
Как отметил в приветственном слове посол Тигран Сейранян, армяне Украины, украинцы Армении являются связующим звеном между двумя государствами, двумя народами. «Их роль, роль общинных организаций, в частности Союза армян Украины, трудно переоценить».