Եվրախորհրդարանում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Թուրքիայի վերաբերյալ խիստ զեկույցը:
Թուրքական Vatan-ի փոխանցմամբ` Եվրախորհրդարանում հոլանդացի պատգամավոր Ռիա Օօմեն Ռուիյտենի կողմից Թուրքիայի վերաբերյալ կազմված զեկույցն ընդունվել է ձայների մեծամասնությամբ:
Մասնավորապես` զեկույցում են հայտնվել վերջին օրերին Թուրքիայում հայտնի լրագրողներ Նեդիմ Շեների եւ Ահմեդ Շըքի ձերբակալությունները: Զեկույցում նշվել է, թե հայտնի լրագրողներին «Էրգենեկոն» եւ «Մեծ մուրճ» հեղաշրջման ծրագրի հետաքննության շրջանակներում ձերբակալումը կարող է դատական համակարգի նկատմամբ վստահության կորստի բերել:
«Ողջունում ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից Դինքի գործով կայացված վճիռը եւ թուրքական իշխանությունններից պահանջում ենք կատարել իրենց վրա ստանձնած պարտավորությունները: Պետք հանվեն այն արգելքները, որոնք թաքցնում են Դինքի սպանության իրական մեղավորներին»,-ասվել է զեկույցում:
Նշենք, որ 58 կետից բաղկացած զեկույցը բավականին խիստ գնահատականներ է տալիս Թուրքիայում իրականացվող բարեփոխումներին` անդրադառնալով գրեթե բոլոր ոլորտներին:

In a resolution adopted on Wednesday, the European Parliament expressed concern at the “slow progress” on human rights and key reforms in Turkey in 2010.
”The Cyprus-Turkey deadlock, lack of dialogue among Turkish political parties and the undermining of press freedom and other basic rights in Turkey are the key factors slowing down the country’s EU accession talks,” Ria Oomen-Ruijten (EPP, NL) said during the debate. The resolution stresses that “an overall constitutional reform” is still needed to transform Turkey into a real democracy.
The European Parliament is concerned over the lack of improvement in the Ergenekon and Sledgehammer coup cases, as well as the recent arrests of some journalists in the country. It will “closely follow the cases of Nedim Sener, Ahmet Sık and other journalists facing police or judicial harassment,” Vatan newspaper reports.
The draft also expressed concern over Turkish government’s putting impediments in revealing murderers of Dink.