Ալժիրի ամենահարուստ գործարարը համարվող արդյունաբերող-միլիարդատեր, Cevital մասնավոր ընկերության գլխավոր տնօրեն Իսադ Ռեբրաբը կալանքի տակ է վերցվել դատավորի որոշմամբ, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Alg24-ին։
Երկուշաբթի հայտնի է դարձել, որ Ալժիրի ազգային ժանդարմերիայի քննչական բրիգադը ձերբակալել է մի շարք խոշոր գործարարների, ներառյալ Ռեբրաբին, որը համարվում է աֆրիկյան մայրցամաքի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը։ Forbes ամսագիրը նրա կարողությունը գնահատում է 3,8 մլրդ դոլար։
Ինչպես տեղեկացրել է Algeria Press Service տեղեկատվական գործակալությունը, Ռեբրաբը «ձերբակալվել է սուտ հայտարարագիր տալու կասկածանքով, որը վերաբերում է արտասահմանից եւ արտասահման դրամական փոխանցումներին, ներկրվող սարքավորումների, այդ թվում եւ օգտագործված, արժեքի բարձրացմանը, ինչի շնորհիվ նա ստացել է մաքսային, հարկային եւ բանկային արտոնություններ»։
Ռեբրաբի հետ միասին ապրիլի 22-ին ձերբակալվել են Քունինեֆ եղբայրները՝ Ռեդան, Աբդելքադերը, Քարիմը եւ Թարեքը, որոնք սերտորեն կապված են նախկին նախագահ Աբդելազիզ Բուտեֆլիկայի շրջապատի հետ, որը հրաժարական տվեց ապրիլի սկզբին։ Նրանք մեղադրվում են «պայմանագրային պարտավորությունները չկատարելու մեջ, որոնք վերաբերում են պետական նախագծերին, պետական չինովնիկների մասնակցությամբ առեւտրին՝ արտոնություններ ստանալու, հողի սեփականության եւ արտոնագրերի ապօրինի յուրացման համար»։
Ինչպես նշում են դիտորդները, խոշոր գործարարների ձերբակալությունները եւ հարցաքննությունները անցկացվում են կոռուպցիայի եւ ապօրինի հարստացման դեմ պայքարի շրջանակում։

Считающийся самым богатым бизнесменом Алжира промышленник-миллиардер, генеральный директор крупнейшей частной компании страны Cevital Иссад Ребраб помещен под стражу по решению судьи, передает ТАСС со ссылкой на Alg24.
В понедельник стало известно, что следственная бригада национальной жандармерии Алжира арестовала ряд крупных бизнесменов, включая Ребраба, считающегося одним из богатейших людей африканского континента. Журнал Forbes оценивает его состояние в $3,8 млрд.
Как сообщило информационное агентство Algeria Press Service, Ребраб был «арестован по подозрению в подаче ложной декларации, касающейся перевода денежных средств из-за рубежа и за границу, в завышении стоимости в рамках осуществления операций по импорту оборудования, в том числе бывшего в употреблении, благодаря чему он получил таможенные, налоговые и банковские льготы».
Вместе с Ребрабом 22 апреля были арестованы братья Кунинеф - Реда, Абделькадер, Карим и Тарек, - которые тесно связаны с окружением экс-президента Абдельазиза Бутефлики, ушедшего в отставку в начале апреля. Они обвиняются в «несоблюдении обязательств по контрактам, касающимся выполнения государственных проектов, в торговле влиянием с участием государственных чиновников для получения привилегий, незаконного присвоения земельной собственности и лицензий».
Как отмечают наблюдатели, аресты и допросы крупных бизнесменов проводятся в рамках мер по противодействию коррупции и незаконному обогащению.