Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է, որ իր կառավարությունը երկիրը լիովին վերահսկում է, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք ունենք կառավարության, զինված բոլիվարական ուժերի կառավարման, ազգային տարածքի լիակատար վերահսկողություն: Ես՝ որպես սահմանադրական նախագահ, ղեկավարում եմ ազգային հարաբերությունները, միջազգային կապերը, վարում եմ պետական օրակարգը՝ կատարելով իմ բոլոր պարտականությունները»,- հայտարարել է նա պետական հեռուստատեսության եթերում:
Մադուրոն հավաստիացրել է, որ իր կառավարությունը կշարունակի երկիրը կառավարել «սահմանադրությունը ձեռքին, խաղաղության մեջ, ժողովրդականորեն, ժողովրդի հետ միասին»: «Եվ այդ չհաջողված պետական հեղաշրջման փորձը պատմության մեջ կմտնի որպես կատակերգություն: Պատմությունը նախ իրենից ներկայացնում էր ողբերգություն, իսկ հետո կրկնվում է որպես կատակերգություն: 2002 թվականի ապրիլի 11-ին այն մեզ մոտ տեղի էր ունեցել որպես ողբերգություն Միրաֆլորես պալատում, իսկ հիմա՝ հունվարի 23-ին, այն կրկնվեց որպես կատակերգություն»,- ասել է Վենեսուելայի նախագահը:
Մադուրոն ընդդիմության իշխանության գալու փորձը՝ ի դեմս Ազգային ասամբլեայի ղեկավար Խուան Գուայդոյի անվանել էր «հյուսիսամերիկյան իմպերիալիզմի եռամսյա կլոունադա, որը փորձում է հարձակվել Վենեսուելայում իշխանության վրա»: «Բոլիվարական հեղափոխության, ժողովրդական իշխանության, ռազմա-քաղաքացիական միության հաղթանակի երեք ամիս, խաղաղության եւ աշխատանքի երեք ամիս»,- շեշտել է նա:
Հունվարի 21-ին Վենեսուելայում գործող նախագահ Մադուրոյի դեմ բողոքի զանգվածային ցույցեր էին սկսվել նրա երդմնակալությունից կարճ ժամանակ անց: Անկարգությունների սկսվելուց հետո ընդդիմադիր խորհրդարանի խոսնակ Խուան Գուայդոն իրեն ապօրինի հռչակել էր պետության ժամանակավոր ղեկավար: Արեւմուտքի մի շարք երկրներ՝ ԱՄՆ գլխավորությամբ հայտարարել էին Գուայդոյին ճանաչելու մասին: Ռուսաստանը, Չինաստանը եւ մի շարք այլ երկրներ Մադուրոյին աջակցել էին որպես Վենեսուելայի լեգիտիմ նախագահի: Մոսկվայում Գուայդոյի «նախագահական կարգավիճակն» անվանել էին գոյություն չունեցող:

Президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил, что его правительство полностью контролирует страну, передает РИА Новости.
«У нас есть полный контроль правительства, управления вооруженными боливарианскими силами, контроль над национальной территорией. Я, как конституционный президент, управляю национальными отношениями, международными связями, веду государственную повестку дня, выполняя все мои обязательства», - заявил он в эфире государственного телевидения.
Мадуро заверил, что его правительство будет продолжать править страной «с конституцией в руке, в мире, демократически, вместе с народом». «И эта неудавшаяся попытка государственного переворота войдет в историю как комедия. Сначала история представляет собой трагедию, а затем повторяется как комедия. 11 апреля 2002 года у нас она произошла как трагедия здесь, в дворце Мирафлорес, и сейчас с 23 января она повторяется как комедия», - сказал президент.
Попытку прихода оппозиции к власти в лице главы Национальной ассамблеи Хуана Гуаидо Мадуро назвал «тремя месяцами клоунады североамериканского империализма, который пытается напасть на власть в Венесуэле». «Три месяца победы боливарианской революции, народной власти, гражданско-военного союза, три месяца мира и труда», - подчеркнул он.
В Венесуэле 21 января начались массовые протесты против действующего президента Мадуро вскоре после приведения его к присяге. После начала беспорядков спикер оппозиционного парламента Хуан Гуаидо незаконно провозгласил себя временным главой государства. Ряд стран Запада во главе с США заявили о признании Гуаидо. В свою очередь Мадуро назвал главу парламента марионеткой США. Россия, Китай и ряд других стран поддержали Мадуро как легитимного президента Венесуэлы. В Москве назвали «президентский статус» Гуаидо несуществующим.