Գեղարքունիքի մարզում ընթացքի մեջ է տարածաշրջանի ամենամեծ՝ 55 մեգավատ հզորության արեւային էներգետիկ կայանի կառուցումը։ Այսօր Գեղարքունիքի մարզում ընթացող բիզնես համաժողովի ժամանակ ասաց Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը։
Նա նաեւ նշեց, որ Հայաստանն ունի այլընտրանքային էներգետիկայի երեք աղբյուր՝ ջրային, հողմային եւ արեւային, որոնք կարող են օգտագործվել արդյունաբերական նպատակներով։
Ըստ փոխնախարարի, ՀԷԿ–երի եւ ՓՀԷԿ–երի համակարգը Հայաստանում զարգացած է, անգամ սպառված, իսկ արեւային էներգիայի պոտենցիալը դեռեւս ամբողջությամբ օգտագործված չէ. Հայաստանը համարվում է միջինից բարձր արեւային պոտենցիալ ունեցող երկիր, մոտավորապես 1500–1800 ժամ արեւային օրեր, 13 լիցենզիաներից 8–ը հենց Գեղարքունիքի մարզում են, 2–ը՝ կառուցված։
«Գեղարքունիքի մարզում՝ շնորհիվ ամենամեծ արեւային պոտենցիալի, կան նաեւ այլ տարածքներ, որոնք կարող են ծառայել արեւային կայանների համար»,– տեղեկացրեց փոխնախարարը, հավելելով, որ մարզի արեւային կայանների կառուցման կարեւոր նախապայման է սառը եւ մաքուր օդը, տեղանքը եւ իհարկե արեւը։
Ինչ վերաբերում ոլորտի օրենսդրական կարգավորումներին, Հակոբ Վարդանյանը նշեց, որ էներգախնայողության ազգային ռազմավարության մշակման աշխատանքներն ընթանում են, ԵՄ–ն դրամաշնորհ է տրամադրել, կարգավորվելու է օրենսդրական դաշտը, հաշվի են առնվելու շինարարական նորմատիվները, արտադրվող եւ ներմուծվող սարքերի համար ընդունվելու են էներգախնայողության միջազգային ստանդարտներ եւ այլն։

Construction of the largest solar power plant in the region is in progress in Gegharkunik Province. Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia, Hakob Vardanyan, on Saturday stated this at the business forum which is held in the Gegharkunik provincial capital of Gavar city.
He also noted that Armenia has three alternative energy sources—water, wind, and solar—and that they can be used for industrial purposes, too.
According to the deputy minister, the hydroelectric power plant and small hydroelectric power plant systems are developed in Armenia, whereas the potential of solar energy is not yet fully tapped into in the country. Armenia is considered to be a country with a higher-than-average solar-power potential, eight of the thirteen solar power plant construction licenses are issued in Gegharkunik Province, and two solar power plants are already built there.
As for the relevant legislation, Vardanyan said the Armenian national energy efficiency strategy is being developed, the EU has provided a grant, the legislative framework will be regulated, the construction standards will be taken into account, and international energy efficiency standards will be adopted for the manufactured and imported equipment.