Բելգիայում մահանալուց երկու տարի հետո Կոնգոյում հանդիսավորապես թաղում են երկրի ընդդիմության վետերան, Կոնգոյի նախագահի հայր Ֆելիքս Չիսեկեդի Էթիեն Չիսեկեդիին, տեղեկացնում է BBC News-ը։
Հանգուցյալի ընտանիքի եւ նախկին կառավարության միջեւ դիմակայությունից հետո Չիսեկեդիի մարմինը հասցրել են հայրենիք։
Ուրբաթ տասնյակ հազարավոր մարդիկ, ներառյալ Ռուանդայի եւ Անգոլայի նախագահները, Կինշասայի Նահատակների մարզադաշտում հարգանքի տուրք են մատուցել Չիսեկեդիին։
Վերլուծաբանները հատկապես նշանակալի են համարում Ռուանդայի նախագահ Փոլ Կագամեի ներկայությունը երկու երկրների միջեւ երկարատեւ դիմակայությունից հետո։
Չիսեկեդիի աճյունասափորը գիշերը թողել են մարզադաշտում։ Հրաժեշտի արաողությունից հետո տեղի կունենա հուղարկավորությունը։
Չնայած հանգուցյալին հրաժեշտ տալու համար տասնյակ հազարավոր մարդիկ են եկել, մարզադաշտի տարածք թողել են միայն պաշտոնական հրավեր ունեցող անձանց։

Два года спустя после кончины в Бельгии в Конго торжественно похоронят ветерана оппозиции страны, отца президента Конго Феликса Чисекеди Этьена Чисекеди, сообщает BBC News
После противостояния между семьей покойного и бывшим правительством тело Чисекеди доставили на родину.
В пятницу десятки тысяч людей, включая президентов Руанды и Анголы, на Стадионе мучеников в Киншасе воздали дань уважения Этьену Чисекеди.
Аналитики считают особенно выдающимся присутствие президента Руанды Поля Кагаме после долгих лет противостояния между двумя странами.
Урну с прахом Чисекеди оставили в стадионе на ночь. После прощальной мессы состоятся похороны.
Несмотря на то, что попрощаться с покойным пришли десятки тысяч людей, впускали на территорию стадиона лишь лиц с официальными приглашениями.