Երուսուկես ամիս է անցել պարտադիր ավտոապահովագրության ներդրումից հետո, սակայն կարելի է վստահաբար ասել, որ սա գերշահութաբեր բիզնես է։
Հայտնի է, որ ավելի քան 350 հազ. ավտոմեքենաների ապահովագրումից ապահովագրական ընկերությունները ստացել են մոտ 10 մլրդ դրամ (մոտ 27 մլն դոլար): Որպեսզի վնասով աշխատեն՝ պետք է ամսական առնվազն 800 մլն դրամի (մոտ 2,1 մլն դոլար) հատուցում վճարեն, սակայն վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ապահովագրական ընկերությունները նման չափերի հատուցում չեն վճարում։
Հունվար-փետրվարին նրանք վճարել են ընդամենը 500 մլն դրամ (մոտ 1,3 մլն դոլար), եւս 630 մլն դրամի(մոտ 1,7 մլն դոլար) վճարման պարտավորություն ունեն: Այսինքն՝ վատագույն դեպքում (ապառքներն էլ ներառյալ) նրանք ամսական 500-600 մլն դրամ (մոտ 1,3-1,4 մլն դոլար) են վճարելու, մնացած 300 մլն դրամը (հանած գործառնական ոչ մեծ ծախսերը) արդեն շահույթի դաշտում են։
Փետրվար-մարտին տեղի են ունեցել մոտ 3000 վթարներ (ամսական 1500 վթար), որոնց գծով իրականացվել է ապահովագրական հատուցում։ Նշենք, որ ձմռան ամիսները «ամենավթարայինն են», հետեւաբար՝ մյուս ամիսներին վթարների քանակը կտրուկ կնվազի։ Այնինչ ապահովագրական վճարների չափը հաշվարկվել է տարեկան 30 հազ. կամ ամսական 2500 վթարի հաշվարկով։ Փորձագիտական բոլոր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ տարվա կտրվածքով ամսական միջին վթարները չեն գերազանցի 1000-ը:
Այս ամենից հետո զարմանալի է, որ ապահովագրական որոշ ընկերությունների ղեկավարներ խոսում են իբր հատուցումների մեծ քանակի մասին, ու նույնիսկ ակնարկում ապահովագրական վճարը բարձրացնելու մասին։ Այնինչ իրականում կարելի է քննարկել միայն ապահովագրական վճարների նվազեցման չափը, կամ էլ՝ ապահովագրական հատուցումների վերին շեմի բարձրացման խնդիրը։
Պատահական չէ, որ ապահովագրական ընկերությունները հսկայական գումարներ ուղղեցին գովազդի շուկա։ Շուտով հավանաբար կսկսեն բանկերի օրինակով շքեղ օֆիսներ կառուցել։ Իսկ թե որքա՞ն հարկ կվճարեն պետությանը՝ առայժմ հայտնի չէ, բայց հազիվ թե արժե մեծ ակնկալիքներ ունենալ։

После внедрения обязательного автострахования прошло два с половиной месяца, однако можно с уверенностью сказать, что это сверхприбыльный бизнес.
Известно, что от страхования более чем 350 тыс. машин страховые компании получили около 10 млрд. драмов (около $27 млн.). Чтобы работать с убытком, они должны ежемесячно выплачивать компенсации на сумму, по меньшей мере, 800 млн. драмов (около $2,1 млн.). Однако, как показывает статистика, страховые компании не выплачивают компенсаций на такую сумму. В январе - феврале они выплатили всего 500 млн. драмов (около $1,3 млн.), у них есть обязательство выплатить еще 630 млн. драмов (около $1,7 млн.). То есть в худшем случае (включая недоимки) они ежемесячно будут платить 500-600 млн. драмов (около $1,3-1,4 млн.), остальные 300 млн. драмов (минус небольшие операционные расходы) - это уже пространство прибыли.
В феврале - марте произошло около 3000 аварий (ежемесячно 1500 аварий), по которым были выплачены компенсации.
Отметим, что зимние месяцы - «самые аварийные», поэтому в другие месяцы количество аварий резко уменьшится.
Однако размер страховых выплат был определен с расчетом 30 тысяч аварий в год, или 2500 аварий в месяц. Все экспертные расчеты показывают, что в течение года среднемесячное количество аварий не превысит 1000.
После всего этого удивительно, что главы некоторых страховых компаний говорят о якобы больших размерах страховых возмещений. Однако на самом деле можно обсуждать лишь вопрос уменьшения страховых выплат или повышения верхнего порога возмещений.
Неслучайно страховые компании направили огромные средства на рынок рекламы. Скоро они, наверное, начнут по примеру банков строить шикарные офисы. А сколько налогов они выплатят государству, пока не известно, однако едва ли стоит иметь большие ожидания.