Նեպալում ջրհեղեղի պատճառած վնասի չափը կարող է հասնել մի քանի միլիարդ դոլարի։ Այս մասին Bloomberg գործակալությանը հայտնել է երկրի ֆինանսների նախարար Սվարնիմ Վագլը։
«Երբ մեկ շաբաթ հետո կամ մոտավորապես այդ ժամկետում գնահատվեն ընդհանուր կորուստներն ու վնասները, կարծում եմ՝ գումարը կկազմի առնվազն մի քանի միլիարդ դոլար»,- հայտնել է քաղաքական գործիչը։
Նրա խոսքով՝ Համաշխարհային բանկը պարտավորվել է այլ նախագծերի համար նախատեսված իր չբաշխված միջոցների առնվազն 10 տոկոսը վերահասցեագրել Նեպալի հումանիտար կարիքներին։ Այդ գումարը կկազմի մոտ 160 միլիոն դոլար։ Բացի այդ, Զարգացման ասիական բանկը մտադիր է հատկացնել 5 միլիոն դոլար, հավելել է նախարարը։

Сумма ущерба от наводнения в Непале может достичь нескольких миллиардов долларов. Об этом агентству Bloomberg заявил министр финансов страны Сварним Вагл.
«Когда через неделю или около этого срока будут оценены общие потери и ущерб, думаю, сумма составит по крайней мере несколько миллиардов долларов», - заявил политик.
По его словам, Всемирный банк взял на себя обязательство перенаправить не менее 10% от своих нераспределенных средств, предназначенных для других проектов, на гуманитарные нужны Непала. Эта сумма составит около $160 млн. Кроме того, Азиатский банк развития намерен выделить $5 млн, добавил министр.