Նեպալում ջրհեղեղի պատճառած վնասի չափը կարող է հասնել մի քանի միլիարդ դոլարի։ Այս մասին Bloomberg գործակալությանը հայտնել է երկրի ֆինանսների նախարար Սվարնիմ Վագլը։
«Երբ մեկ շաբաթ հետո կամ մոտավորապես այդ ժամկետում գնահատվեն ընդհանուր կորուստներն ու վնասները, կարծում եմ՝ գումարը կկազմի առնվազն մի քանի միլիարդ դոլար»,- հայտնել է քաղաքական գործիչը։
Նրա խոսքով՝ Համաշխարհային բանկը պարտավորվել է այլ նախագծերի համար նախատեսված իր չբաշխված միջոցների առնվազն 10 տոկոսը վերահասցեագրել Նեպալի հումանիտար կարիքներին։ Այդ գումարը կկազմի մոտ 160 միլիոն դոլար։ Բացի այդ, Զարգացման ասիական բանկը մտադիր է հատկացնել 5 միլիոն դոլար, հավելել է նախարարը։

Nepal will need at least “a few billion dollars” to recover from the devastation caused by flash floods, prompting the $45 billion economy to seek international funding for a massive reconstruction effort, according to Finance Minister Swarnim Wagle, reports Bloomberg.
When the total loss and damage is assessed in a week or so, it will be at least “a few billion dollars,” the official said.
According to him, the World Bank has committed to redirecting at least 10 percent of its unallocated funds for other projects to Nepal's humanitarian needs; that will amount to about $160 million.
In addition, the Asian Development Bank intends to allocate $5 million, Nepal's finance minister added.