Մեկ ամիս առաջ, երբ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը վճիռ էր կայացրել կալանքից ազատելու Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին եւ կարճելու նրա նկատմամբ հարուցված քրեական գործը, շատերին թվում էր, որ ողջամտությունը վերջապես հաղթել է: Ստեղծվել էր տպավորություն, որ հանրապետությունում իշխանության փոփոխությունը, ի վերջո, կավարտվի ազգային համերաշխությամբ, ոչ թե քաղաքական հետապնդմամբ, գրում է «Պոլիտնավիգատոր»-ը:
Աչքի էր զարնում, որ Հայաստանի գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը զգալիորեն թելադրված է երկու նկատառումներով. հաղթել ուժեղ քաղաքական օպոնենտին եւ, միեւնույն ժամանակ, լուծել անձնական հաշիվները:
Ինչպես հայտնի է, 2008 թվականին Փաշինյանը զանգվածային անկարգությունները հրահրողներից մեկն էր, որոնց ընթացքում զոհվել էր 10 մարդ, իսկ ավելի քան 250-ը վիրավորվել էին: Տաք հետքերով անցկացրած հետաքննությունը հաստատել էր նրա մասնակցությունը այդ ողբերգական իրադարձություններին: Խուսափելով քրեական պատասխանատվությունից՝ ապագա մայդանային վարչապետը փախուստի էր դիմել:
2009 թվականին Փաշինյանը հանձնվել էր իշխանություններին, իսկ 2010-ին դատապարտվել 7 տարվա ազատազրկման, սակայն, բանտում չանցկացնելով անգամ 1 տարի՝ ազատ էր արձակվել համաներմամբ, բայց ոչ մաքուր խղճով:
Ինչպես այժմ հստակորեն պարզ է դարձել, 2008 թվականից սկսած՝ վերջին 10 տարիներին Փաշինյանը, որպես իսկական ջիգիթ, մշակում էր իր քաղաքական օպոնենտների նկատմամբ անձնական հաշվեհարդարի ծրագրեր:
Մայդանային հեղափոխության եւ ընտրությունների արդյունքներով ոչ միանշանակ լեգալիզացմամբ զբաղեցնելով վարչապետի աթոռը՝ Փաշինյանը, նախեւառաջ, նախաձեռնել էր 2008 թվականի իրադարձությունների կրկնակի հետաքննությունը եւ այդ ժամանակ իշխանական լիազորություններ ունեցող մի խումբ անձանց քրեական հետապնդումը՝ մեղադրելով նրանց պետական դավաճանության մեջ:
Հետաքննության առջեւ նոր կառավարությունը խնդիր էր դրել. ամեն գնով ապացուցել նախկին իշխանությունների մեղքը՝ Քոչարյանի գլխավորությամբ: Նախկին նախագահի հետ մեկտեղ քրեական գործեր են հարուցվել նաեւ նախկին զինվորականների դեմ, որոնք թույլ չէին տվել 11 տարի առաջ Փաշինյանի եւ նախագահական ընտրություններին պարտություն կրած Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցներին զավթել երկրում իշխանությունը: Այդ իսկ պատճառով Փաշինյանի կողմից Հայաստանի նախկին առաջնորդի հետապնդումը կրում է անձնական հաշիվները լուծելու անթաքույց բնույթ՝ «ակն ընդ ական, ատամն ընդ ատաման» վրեժխնդրության օրենքների համաձայն:
Դատական համակարգի բարեփոխումներն իրականացնելով եւ ազատ դատական իշխանության մասին քարոզելով՝ Փաշինյանը լկտիաբար օգտագործում է դատական համակարգն իր հակառակորդների նկատմամբ հաշվեհարդար տեսնելու համար:
Այդպիսի իրավիճակ կարելի էր հանդիպել Վրաստանում «վարդերի հեղափոխությունից» հետո երբ Սաակաշվիլին իշխանության եկավ: Ուղեղի հետ խնդիրներ ունեցող Միխոն, նախեւառաջ, սկսեց հետապնդել իր օպոնենտներին եւ հաշվեհարդար տեսնել նրանց նկատմամբ, այնուհետեւ տրորելով հակառակորդներին՝ հրամայեց ստանալ վկայություններ նաեւ իր նախկին քաղաքական դաշնակիցների մասին:
Սաակաշվիլին նախագահությունից հետո զրկվեց վրացական քաղաքացիությունից, նրա դեմ հարուցվեցին մի քանի քրեական գործեր, որոնիցից նա թաքնվում է կամ Ուկրաինայում, կամ ԱՄՆ-ում, կամ էլ Լիտվայում ու Լեհաստանում:
Մնում է միայն ափսոսալ, որ 11 տարի առաջ «փողկապներ համտեսողը» ինչ-որ մեկի թողտվությամբ չէր տեղափոխվել Կրեմլ՝ ռուսական հատուկջոկատայինների կողմից պարկում փաթեթավորված վիճակում: Ակնհայտ է, որ նախկին ԽՍՀՄ մի քանի հանրապետություններում օդը կլիներ ավելի մաքուր, իսկ իրավիճակը՝ ավելի խաղաղ:
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման արդյունքում, որն ազատել էր Հայաստանի նախկին նախագահ Քոչարյանին, Փաշինյանի կոչով Հայաստանի մայրաքաղաքի փողոցներ էին դուրս եկել վարչապետի կողմնակիցները: Վովաեւիչն այնքան էր մտահոգվել, որ Քոչարյանը կարող է խուսափել ցուցադրական դատավարությունից, որ անօրինական կոչեր էր արել՝ ուղղված իրեն լսող «մայդաուններին» փակելու դատարանների մուտքերը՝ խոստանալով դատական համակարգի բարեփախումների ընթացքում իրականացնել դատական կորպուսի ամբողջական փոփոխություն:
Ամբողջ հունիս փաշինյանականները պայքարում էին Վերաքննիչ դատարանում միակ նպատակով. բողոքարկել ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը Ռոբերտ Քոչարյանին կրկին կալանավորելու համար:
Հատկանշական է, որ Վերաքննիչ դատարանը, տեսնելով՝ ինչպես է լուծում խնդիրները նոր էլիտան, ընդառաջել է գործող իշխանության ցանկությանը: Դատավոր Դանիելյանը բավարարել է գլխավոր դատախազության բողոքն ու կրկին կալանել Քոչարյանին:
Իսկ որպեսզի Քոչարյանը հայտնվեր բանտում, Դանիելյանը չեղարկել էր մրցակցային սկզբունքը՝ մերժելով Քոչարյանի փաստաբաններին իրացնել իրենց դիրքորոշումը ներկայացնելու իրավունքը՝ հպարտորեն հեռանալով դեպի խորհրդակցական սենյակ:
Պե՞տք է արդյոք ասել, որ այդպիսի դատավարությունը ձեռնտու էր Փաշինյանին. դատավորի կողմից վճիռը կայացնելու այդքան կոպիտ ձեւն առարկություններ չառաջացրեց: Փաշինյանը նաեւ կոչ չէր արել փակել դատավոր Դանիելյանի մուտքը դեպի Վերաքննիչ դատարան:
Այդկերպ լայն հանրության առջեւ բավականին հստակ պատկերվել էին ապագա դատական համակարգի ուրվագծերն այնպես, ինչպես տեսնում է դրանք «դեմոկրատ» Փաշինյանը: Կասկած չկա, որ դատավոր Դանիելյանի վարքագիծը, ինչպես նաեւ նրա կայացրած դատական որոշումը բխել էր փաշինյանականների հետ պայմանավորվածություններից:
Քոչարյանի փաստաբանները պատրաստվում են բողոքարկել ակնհայտ կողմնակալ վճիռը Վճռաբեկ դատարանում: Ինքը՝ Հայաստանի նախկին առաջնորդը, այսպես էր մեկնաբանել այն լրագրողներին. «Դուք ինքներդ եք տեսել ամեն ինչ: Չկա ո′չ օրենք, ո′չ օրինականություն»:
Այնուամենայնիվ, իրավիճակը չսրելու համար երեքշաբթի Քոչարյանն ինքնակամ ժամանել էր Ազգային անվտանգության ծառայության  կալանավայր, ողջունել էր շենքի մոտ հավաքված իր կողմնակիցներին, գրկել որդուն եւ հրաժեշտ տվել նրան:
Նախկին նախագահի կողմնակիցներն ասում են, որ նրա ազատության համար պայքարը շարունակվելու է: Ինքը՝ Քոչարյանը, դեռեւս 2018 թվականի հուլիսին, երբ բանտում էր, ծավալուն հարցազրույց էր տվել, որում կոչ էր արել հանրությանը միավորվել ընդդիմադիր ուժերում մայդանային ռեժիմի դեմ պայքարելու համար:
Ոսկե կանոնը, որի համաձայն՝ փոս փորողն ինքն է ընկնում փոսի մեջ, ճշմարիտ է նաեւ Փաշինյանի ռեժիմի մասին խոսելիս՝ անկախ նրանից, թե ինչ է ինքն իր մասին մտածում: Հայաստանի գործող իշխանության նեղմիտ քաղաքականությունը, որն աջ ու ձախ չարաշահում է վարչական ռեսուրսն ու ուժային ռեսուրսը հին քաղաքական էլիտայի ներկայացուցիչների դեմ, անխուսափելիորեն կվերածվի ներքին հակամարտության հանրապետության մեջ, որի խաղաղությունն ու բարօրությունը մեծապես կախված են արտաքին խաղացողների դիրքորոշումից:
Փաշինյանը բացահայտ կերպով արհամարհում է փաստը, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին երկար տարիներ շարունակ կապում են ընկերական հարաբերությունները, որոնք (Կրեմլի նախկին ղեկավարի հայտարարության համաձայն) չեն ենթարկվի Հայաստանում տեղի ունեցող ինչ-որ իրադարձությունների ազդեցությանը:
Հարկ է հիշեցնել հայկական նոր իշխանության մեկ այլ անհեռատես գործողության մասին: Հունիսին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հանդիպել էր Քոչարյանի հետ դիվանագիտական արձանագրության նորմերի շրջանակում: Այդուհանդերձ, Հայաստանի ԱԳՆ-ը աղմուկ էր բարձրացրել՝ անհիմն կերպով համարելով այդ հանդիպումը որպես միջամտություն երկրի ներքին գործերին:
Ինքը՝ Քոչարյանը, Հայաստանի մայդանային ռեժիմի գործողություններն անվանում է քաղաքական հետապնդում իր եւ իր ընտանիքի նկատմամբ: Նախկին նախագահը համոզված է, որ նրան բանտարկելու վարչապետ Փաշինյանի մոլագար ձգտումները բացատրվում են նրանով, որ լինելով 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների գլխավոր կազմակերպիչը՝ Փաշինյանն ինքն այդկերպ փորձում է մաքրվել արյունից: Եւ անձնական վրեժխնդրության համար նա պատրաստ է զոհաբերել Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կայունությունը:
Փաշինյանի գործողությունները վկայում են այն մասին, որ օրենքի բացակայությունը, որի հետեւանքով լկտիաբար բանտարկում են նախկին նախագահ Քոչարյանին, կրում է ցուցադրական բնույթ. նոր վարչապետին այնքան դուր է եկել ճնշում գործադրել եւ վախեցնել քաղաքական օպոնենտներին, որ այդ հակաօրինական գործողությունները հետագայում կարժանանան միայն ողջույնների:

Месяц назад, когда ереванский суд общей юрисдикции принял решение освободить экс-президента Армении Роберта Кочаряна из-под стражи и прекратить открытое против него уголовное дело, многим казалось, что здравый смысл наконец-то восторжествовал. Создавалось впечатление, что смена власти в республике, в конечном счёте, завершится национальным примирением, а не политическими преследованиями с образцово-показательными судилищами, пишет «Политнавигатор».
«Бросалось в глаза, что уголовное преследование Кочаряна со стороны действующего премьера Армении Никола Пашиняна в значительной степени продиктовано двумя соображениями: разделаться с сильным политическим оппонентом, а заодно свести личные счёты.
Как известно, в 2008 году Пашинян был одним из зачинщиков массовых беспорядков, в ходе которых погибли 10 человек и более 250 получили ранения. Проведенное по горячим следам расследование установило его причастность к тем трагическим событиям. Испугавшись уголовной ответственности, будущий майдан-премьер подался в бега.
В 2009 году Пашинян сдался властям, и в 2010 году был приговорён к 7 годам заключения, но, не просидев в тюрьме и года, – вышел по амнистии, но с нечистой совестью. Как теперь отчётливо понятно, последние 10 лет, начиная с 2008 года, Пашинян, как истинный джЫгит, вынашивал планы личной мести своим политическим оппонентам.
Оттопырившись в премьерском кресле по итогам майданного переворота и весьма неоднозначной легализации через выборы, Пашинян первым делом инициировал повторное расследование событий 2008 года и уголовное преследование группы лиц, облеченных в то время властными полномочиями, по обвинению в «государственной измене».
Новым правительством перед следствием была поставлена задача: во что бы то ни стало доказать вину прежних армянских властей во главе с Кочаряном за гибель майданных активистов. Вместе с экс-президентом фигурантами уголовных дел стали бывшие военные, не позволившие 11 лет назад сторонникам Пашиняна и вдрызг проигравшего президентские выборы Тер-Петросяна захватить власть в стране. Поэтому преследование бывшего лидера Армении со стороны Пашиняна носит характер неприкрытого сведения личных счетов, по закону талиона «око за око, зуб за зуб».
Мякотка разворачивающихся событий заключается в том, что, добиваясь проведения судебной реформы и ратуя за независимость суда, Пашинян в наглую использует судебную систему для расправы над своими противниками.
Точно такую же картину маслом можно было наблюдать в Грузии после прихода к власти Саакашвили на мутной волне «революции роз». Ушибленный на всю голову Михо первым делом взялся преследовать и расправляться над оппонентами, а вскоре, вытоптав противников, приказал своим хунвейбинам выбивать показания и на бывших политических союзников.
Президентство Саакашвили закончилось бесславным лишением грузинского гражданства и несколькими уголовными делами, от которых упоротый пассионарий ховается в жито, то на Украине, то в США, то в Литве с Польшей.
Остаётся только сожалеть, что 11 лет назад буйный пожиратель галстуков чьим-то попустительством не был привезён в Кремль упакованным в мешок российским спецназом. Определённо, в нескольких республиках бывшего СССР воздух был бы почище и обстановка поспокойнее.
В результате решения ереванского суда общей юрисдикции, отпустившего домой экс-президента Армении Кочаряна, на улицы армянской столицы по призыву Пашиняна выплеснулись его сторонники. Воваевич был настолько вне себя, что Кочарян может избежать показательной судебной расправы, что впал в беззаконие, призвав послушных его воле майдаунов заблокировать доступ в здания, где расположены суды, пообещав в ходе «судебной реформы» провести тотальную зачистку судебного корпуса.
Весь июнь пашиняновцы вели тяжбу в Апеляционном суде с единственной целью: обжаловать вердикт ереванского суда общей юрисдикции, чтобы вернуть в тюрьму Роберта Кочаряна.
Симптоматичненько, что Апелляционный суд, насмотревшись на то, как решает сложные вопросы новая «элита», пошёл навстречу пожеланиям исполнительной власти. Судья Даниелян удовлетворил жалобу генеральной прокуратуры и вернул Кочаряна под арест.
А чтобы Кочарян оказался в тюрьме наверняка, Даниелян отменил соревновательный принцип работы суда, отказав адвокатам Кочаряна в праве представить свои позиции, гордо удалившись в совещательную комнату.
Надо ли говорить, что столь экстравагантное судебное производство полностью устроило Пашиняна – возражений с его стороны столь дикая манера выносить приговоры не вызвала. Призывов намять судье Даниеляну физиономию и заблокировать ему доступ в Апелляционный суд также не последовало.
Таким образом, перед общественностью довольно чётко обозначились контуры будущей «судебной реформы», как её видит «демократ» Пашинян. Нет сомнений, что поведение судьи Даниеляна, как и принятое им судебное решение, является результатом договорняка с пашиняновцами.
Адвокаты Кочаряна собираются обжаловать явно ангажированный вердикт в Кассационном суде. Сам бывший армянский лидер так кратко прокомментировал его журналистам: «Вы сами все видели. Нет ни закона, ни законности».
Тем не менее, во вторник, чтобы не обострять ситуацию, Кочарян самостоятельно прибыл в следственный изолятор Службы национальной безопасности, поприветствовал собравшихся у здания сторонников, обнял сына и попрощался с ним.
Сторонники экс-президента говорят, что борьба за его освобождение будет продолжена. Сам Кочарян, еще в июле 2018 года, находясь в тюрьме, дал большое интервью, где призвал общественность к объединению оппозиционных сил для сопротивления майданному режиму. Золотое правило, гласящее, что каждый сатрап собственноручно готовит своих могильщиков, верно и в отношении режима Пашиняна, что бы он там о себе не думал.
Узколобая и дуболомная политика действующей власти в Армении, направо и налево злоупотребляющей административным и силовым ресурсом против представителей старой политической элиты, неизбежно обернется внутренним противоборством в республике, спокойствие и благополучие которой во многом зависит от позиции внешних игроков.
Пашинян открыто игнорирует тот факт, что президента России Владимира Путина и экс-президента Армении Роберта Кочаряна много лет связывают дружеские отношения, «которые (по заявлению главы пресс-службы Кремля) не подвержены влиянию каких-либо событий, происходящих в Армении».
Стоит напомнить и другой недальновидный поступок новой армянской власти. В июне посол России в Армении Сергей Копыркин встречался с Кочаряном в рамках дипломатического протокола. Тем не менее, в МИД Армении подняли шум, необоснованно посчитав эту встречу вмешательством во внутренние дела страны.
Сам Кочарян действия майданного режима Армении называет политическим преследованием его и семьи. Экс-президент выражает уверенность, что маниакальное стремление премьера Пашиняна закрыть его в тюрьме объясняется тем, что, будучи главным организатором событий 1 марта 2008 года, сам Пашинян «таким образом, пытается очиститься от крови». И ради личной, абсолютно неприемлемой для вменяемого политика мести готов пожертвовать политической и экономической стабильностью Армении.
Действия Пашиняна говорят о том, что беззаконное до наглости впихивание в тюрьму экс-президента Кочаряна носит демонстративный характер: новому премьеру так понравилось прессовать и запугивать политических оппонентов, что эта порочная практика далее будет только приветствоваться.