Ճապոնիայի օդերեւութաբանական գործակալությունը զգուշացնում է 7 բալ մագնիտուդով նոր հզոր հետցնցումների մասին, հայտնում է NHK-ն:  Ցնցումներն սկսել են ավելի քիչ նկատվել, սակայն 7 բալ մագնիտուդով ցնցումը առավել քան հավանական է:
Պաշտոնատար անձինք զգուշացնում են, որ հետցնցումները կարող են ավերել շինությունները, որոնք արդեն վնասվել են երկրաշարժերի եւ ցունամիների հետեւանքով, կամ էլ կարող են է’լ ավելի հզոր ցունամիներ առաջացնել:
Հիշեցնենք, որ մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի է ունեցել 9 բալ մագնիտուդով հզոր երկրաշարժ, իսկ դրան հաջորդած ցունամին լուրջ խնդիրներ է առաջացրել Ճապոնիայի էներգաբլոկներում: Ավելի ուշ ճապոնիայում տեղի են ունեցել եւս մի քանի տասնյակ ցնցումներ` ավելի նվազ հզորությամբ: Մարտի 22-ի տվյալներով, տարերային աղետին զոհ գնացածների թիվը հասնում է 9 հազար 199 մարդու: Անհետ կորած է համարվում 13 հազար 786 մարդ:

Japan’s Meteorological Agency warned of high probability of devastating aftershocks with 7 magnitude, NHK TV reports.
Aftershocks are observed less frequently, but 7-magnitude aftershocks are still possible.
Officials have warned that aftershocks could destroy earthquake-hit buildings and trigger tsunami.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, on March 11, the biggest earthquake (9 magnitude) in the recent years hit the northeast of Japan, triggering a 10-meter tsunami and followed by several powerful aftershocks. The epicenter is located 373 to north-east from Japan’s capital, Tokyo at the depth of 24 kilometers. A massive earthquake damaged cooling functions of the Fukushima nuclear plant, making the operator to pour seawater into reactors and let out radioactive air into atmosphere. As of March 23, at 11:00 p.m. the death toll reached 9,199. Over 13, 786 are listed missing.