Չինաստանի արեւելքում Անհոյ նահանգում Սույսի շրջանի ոստիկանությունը օրեր առաջ վնասազերծել է հանցախմբին, որը զբաղվում էր հեռուստահաղորդակցության եւ կապի ոլորտում շորթմամբ: Ոստիկանությունը ձերբակալել է 9 կասկածյալներին, որոնք կապված էին կեղծ առեւտրային հարթակի հետ, հաղորդում է Սինհուա-ն:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 5-ին, խաբեբաների զոհը՝ Հու ազգանունով տղամարդը, հայտնել էր տեղական ոստիկանությանը, որ նրան խաբել են 400 հազար յուանի չափով (56 հազար 534 ԱՄՆ դոլար) բիտկոինի ներդրումների կեղծ հարթակի միջոցով:
Տուժածի խոսքով՝ այդ տարվա մայիսին նա Վիչաթում (WeChat) նոր կոնտակտ էր ավելացրել, որն առաջարկել էր նրան գրանցվել ֆինանսաառեւտրային հարթակում: Այնուհետեւ Հուն ներդրում էր կատարել բիտկոինի մեջ կասկածյալի ղեկավարության ներքո եւ հայտնաբերել, որ իրեն խաբել են:
Ոստիկանությունը հայտարարել է, որ ընթացիկ տարվա մարտից հանցախումբը կեղծ կազմակերպություններ է բացել Չինաստանում եւ Ֆիլիպիններում: Խաբեբաները ներգրավում էին զոհին, համոզում տեղադրել կեղծ առեւտրային հարթակի ծրագրային ապահովումը եւ ներդնել զգալի գումարներ: Կասկածյալները վերահսկում էին զոհերի եկամուտն ու կորուստները՝ մանիպուլացնելով որոշակի տեղեկատվությամբ եւ սահմանափակելով զոհերի միջոցների դուրս բերումը:

Полиция уезда Суйси в провинции Аньхой на востоке Китая на днях обезвредила преступную группировку, занимавшуюся трансграничным мошенничеством в сфере телекоммуникации и связи, задержав 9 подозреваемых, связанных с фиктивной торговой платформой, сообщает Синьхуа.
Ранее, 5 сентября, жертва мошенников, мужчина по фамилии Ху сообщил местной полиции, что он был обманут на сумму свыше 400 тыс. юаней (56 тыс. 534 долл. США) посредством фиктивной платформы инвестиций в биткоины.
По словам потерпевшего, в мае этого года он добавил контакт в Вичате (WeChat), который предложил ему зарегистрироваться на финансово-торговой платформе. Затем Ху инвестировал в биткоины под руководством подозреваемого и обнаружил, что его обманули.
После проведенного расследования полиция выяснила, что некоторые подозреваемые недавно были на Филиппинах. В минувшие вторник и среду в южнокитайском городе Шэньчжэнь (провинция Гуандун) были задержаны в общей сложности девять подозреваемых.
Полиция заявила, что с марта текущего года эта группировка открыла притоны в Китае и на Филиппинах. Мошенники заманивали жертв, убеждали их установить программное обеспечение фиктивной торговой платформы и вложить значительные средства. Подозреваемые контролировали прибыль и убытки жертв, манипулируя справочной информацией и ограничивая вывод средств жертвой.