ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին օգնական Ջոն Բոլթոնը, որին Դոնալդ Թրամփն անցած շաբաթ ազատեց պաշտոնից, չորեքշաբթի Նյու Յորքում փակ հանդիպման ժամանակ խիստ քննադատել է ԱՄՆ նախագահի արտաքին քաղաքականությունը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Politico-ին։
Նրա աղբյուրների տեղեկություններով՝ փակ ընդունելության ժամանակ, որը կազմակերպել էր պահպանողական Գեյթսթոունի ինստիտուտը, Բոլթոնը, մասնավորապես, «ահավոր ազդանշան» է անվանել Թրամփի որոշումը՝ հրավիրել «Թալիբան» արմատական շարժման առաջնորդներին ԱՄՆ նախագահի Քեմփ Դեւիդի քաղաքամերձ նստավայր։ Նախկին խորհրդականի կարծիքով՝ Թրամփն արդյունքում չեղարկել է այդ հանդիպումը թալիբների կողմից Քաբուլում ահաբեկչությունից հետո, որի զոհ են դարձել խաղաղ բնակիչներ։
Իրան եւ Հյուսիսային Կորեա
Բացի այդ, ըստ Բոլթոնի վարկածի, Հյուսիսային Կորեայի եւ Իրանի հետ ցանկացած տեսակի բանակցություններ «դատապարտված էին ձախողման», չի եղել որեւէ նշան, որ այդ երկրները «ինչ-որ կերպ նախատեսել են հրաժարվել միջուկային զենքից»։ Նա կարծում է, որ Թեհրանը եւ Փհենյանը հետաքրքրված են բանակցություններ վարել միայն հանուն ամերիկյան պատժամիջոցների ռեժիմը մեղմելու։
Պետության ղեկավարի նախկին օգնականը նաեւ կարծում է, որ Թրամփի հրաժարումը հունիսին իրանական ԶՈւ-ի կողմից խփված ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքի պատասխան գործողություններից «հող է պատրաստել» Թեհրանի հետագա «ագրեսիվ գործողությունների» համար, նշում է Politico-ն։ Նա ենթադրել է, որ պատասխան միջոցներ ընդունելու դեպքում սաուդյան նավթային օբյեկտների վրա հարձակումը տեղի չէր ունենա։ Բոլթոնը նաեւ նշել է, որ ամերիկյան խփված անօդաչու թռչող սարքի համար նախատեսվող պատասխանն անցել է համաձայնեցումների ողջ ընթացակարգը, եւ բոլորը Սպիտակ տանը հավանություն են տվել դրան։ Սակայն, ինչպես նշել է պետության ղեկավարի նախկին օգնականը, «բարձրագույն պաշտոնատար անձն ամենավերջին պահին, ոչ մեկին չասելով, որոշեց չանել դա»։
«Նա քննադատել է Թրամփին՝ չհիշատակելով նրա անունը մի քանի անգամ»,- պարբերականին ասել է ընդունելությանը հրավիրվածներից մեկը։

Бывший помощник президента США по национальной безопасности Джон Болтон, которого Дональд Трамп отправил на прошлой неделе в отставку, в среду подверг резкой критике внешнюю политику американского лидера во время закрытой встречи в Нью-Йорке, передает ТАСС  со ссылкой на Politico.
По сведениям ее источников, на закрытом приеме, организованном консервативным Гейтстоуновским институтом, Болтон, в частности, назвал «ужасным сигналом» решение Трампа пригласить лидеров радикального движения «Талибан»  в загородную резиденцию президента США в Кэмп-Дэвиде. По мнению экс-советника, такой шаг является проявлением неуважения к жертвам теракта 11 сентября. Трамп в итоге отменил эту встречу после совершенного талибами теракта в Кабуле, жертвами которого стали мирные жители.
Иран и КНДР
Кроме того, по версии Болтона, любого рода переговоры с КНДР и Ираном «были обречены на провал», отсутствовали какие-либо признаки того, что эти страны «как-то планировали отказаться от ядерного оружия». Он считает, что Тегеран и Пхеньян заинтересованы в проведении переговоров только ради облегчения американского санкционного режима.
Бывший помощник главы государства также считает, что отказ Трампа от ответных действий на сбитый в июне иранскими ВС американский беспилотный летательный аппарат «подготовил почву» для последующих «агрессивных действий» Тегерана, указывает Politico. Он предположил, что в случае принятия ответных мер нападения на саудовские нефтяные объекты не произошло бы. Болтон также рассказал, что планируемый ответ на сбитый американский беспилотный летательный аппарат прошел всю процедуру согласований и все в Белом доме одобрили его. Однако, как указал экс-помощник главы государства, «высшее должностное лицо в самую последнюю минуту, не сказав никому, решило не делать этого».
«Он раскритиковал Трампа, не упоминая его имени, несколько раз», - рассказал изданию один из приглашенных на прием.