Լրացուցիչ դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովը հաստատել է, որ Միխայիլ Խաչատրյանի բռնի գործողությունները ծանր վնաս են հասցրել նրա դուստրերի առողջությանը, որոնք մեղադրվում են ծնողի սպանության մեջ, նշված է աղջիկների փաստաբաններ Մարի Դավթյանի, Ալեքսեյ Լիպցերի, Յարոսլավ Պակուլինի եւ Ալեքսեյ Պարշինի հայտարարության մեջ, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Այսօր քննիչները Խաչատրյան քույրերի փաստաբաններին ծանոթացրել են փորձաքննության արդյունքներին, որն անցկացրել է Մոսկվայի Առողջապահության դեպարտամենտի Դատաբժշկական փորձաքննության բյուրոն: Մայրաքաղաքային դատաբժշկական փորձագետները հաստատել են եզրակացությունը, որն ավելի վաղ կատարել էին Սերբսկու անվան հոգեբուժության եւ նարկոլոգիայի ազգային պետական հետազոտական կենտրոնի նրանց գործընկերները, ըստ որի՝ Խաչատրյան քույրերի մոտ հայտնաբերված հոգեկան խանգարումները Միխայիլ Խաչատրյանի գործողությունների հետ պատճառահետեւանքային կապ ունեն»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Քույրերի պաշտպանությունը նշում է, որ փորձաքննությունը աղջիկների առողջությանը հասցված վնասը որակել է ծանր:
«Խաչատրյան քույրերի պաշտպաններն արտահայտում են ընդհանուր կարծիք, որ լրացուցիչ փորձաքննությունները եւս մեկ անգամ հաստատեցին, որ աղջիկները եղել են անհրաժեշտ պաշտպանության վիճակում: Փաստաբանների կարծիքով՝ Խաչատրյան քույրերի քրեական հետապնդումը պետք է դադարեցվի»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ 57-ամյա Միխայիլ Խաչատրյանի մարմինը՝ պարանոցի եւ կրծքավանդակի կտրած-ծակած բազմաթիվ վիրավորումներով 2018 թվականի հուլիսի 27-ին հայտնաբերվել էր Մոսկվայի Ալտուֆեւյան մայրուղու վրա գտնվող շենքի մուտքում: Սպանության կասկածանքով ձերբակալվել էին տուժածի դուստրերը՝ 19-ամյա Քրիսթինան, 18-ամյա Անգելինան եւ նրանց 17-ամյա կրտսեր քույրը: Նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել: Օգոստոսի 2-ին Մոսկվայի Օստանկինյան դատարանը խափանման միջոց էր ընտրել կալանքը:
2018 թվականի սեպտեմբերի 27-ին մայրաքաղաքի Բասմանի դատարանը  երեք քույրերին կալանքից ազատել էր՝ փոխելով խափանման միջոցը որոշակի գործողությունների արգելքով:
2019 թվականի հունիսին քննությունն ավարտվել էր: Վերջնական խմբագրմամբ աղջիկներին մեղադրանք էր առաջադրվել նախնական համաձայնությամբ անձանց խմբով կատարված սպանության համար:
Գործի վերջնական նյութերի համաձայն՝ հանցագործության պատճառը հոր բազմաթիվ անարգումներն էին, որը դուստրերի նկատմամբ կիրառել էր ֆիզիկական եւ սեքսուալ բռնություններ: Նշված որակման շրջանակում քույրերն իրենց մեղավոր չեն ճանաչում:
Միխայիլ Խաչատրյանի նկատմամբ նյութերը այս տավա հուլիսին քույրերի գործից անջատվել էին առանձին վարույթ: Նրա գործողություններում առկա էին դուստրերին խոշտանգելու եւ սեռական բռնության ենթարկելու հանցակազմեր: Սակայն նրա դեմ քրեական գործ չէր հարուցվել կապված նրա մահվան հետ: Այս որոշումը կարող է բողոքարկվել նրա ազգականների կողմից, եթե ցանկանան ապացուցել նրա անմեղությունը եւ այդ մասին խնդրանք ներկայացնեն:

An additional forensic medical examination commission has confirmed that the violent actions of Mikhail Khachaturyan have caused serious damage to the health of his daughters, who are accused of killing their parent. This is noted in the statement which these girls’ attorneys have issued, Interfax reported.
“The psychiatric disorders found in the Khachaturyan sisters have a cause-and-effect link with Mikhail Khachaturyan’s actions,” the statement also reads.
The legal defense of these sisters also states that the expertise has assessed the damage to the girls’ health as severe.
“The girls were in the necessary defense state,” the statement also said. “In the attorneys’ view, the criminal prosecution of the Khachaturyan sisters should be terminated.”
On July 27, 2018 the dead body of Russian Armenian Mikhail Khachaturyan, 57, was found at the entrance to a Moscow building—and with multiple stab wounds. According to the respective investigation, he was killed by his three teenage daughters, and due to personal enmity.
Criminal charges were brought against them.
On August 2, a Moscow court ruled that they be remanded in custody.
On September 27, another Moscow court released these three sisters from the detention center where they spent two months, thus granting the investigating body’s petition to commute their pretrial measure of arrest.
In June 2019, the investigation was completed. According to the final edition, the girls were charged with murder.
As per the case files, the cause of this crime was the father’s multiple abuses of her daughters, and which involved physical and sexual violence against them. The sisters, however, plead innocent under the said qualification.
This past July, the case materials on Mikhail Khachaturyan were separated from her daughters’ case. His actions included crimes of torture and sexual abuse of her daughters. But due his death, no criminal charges were brought against him.