Այսօրվանից ուժի մեջ է մտնում Կառավարության՝ սեպտեմբերի 26-ի նիստին ընդունված ՀՀ կառավարության 2010 թվականի սեպտեմբերի 9-ի N 1251-Ն որոշման մեջ փոփոխությունների մասին որոշման նախագիծը, որի դրույթներից մեկը մեծ աղմուկ էր բարձրացրել ավտոներկրողների շրջանում:
Որոշման նախագծով, ի թիվս այլ խնդիրների, կարգավորվում են նաեւ օտարերկրացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց, փախստական ճանաչված, ապաստան հայցողի եւ ժամանակավոր պաշտպանություն ստացած փախստականի կողմից տրանասպորտային միջոցների հաշվառման դեպքում բնակության փաստը հավաստելու հետ կապված իրավահարաբերությունները:
Այն հատվածը, որը վերաբերում է ավտովաճառքի կարգի փոփոխություններին, ընդունվել է հետեւյալ խմբագրմամբ. օտարերկրացիներին Հայաստանից մեքենա գնելու համար անհրաժեշտ է լինելու Հայաստանում նրա օրինական բնակությունը հաստատող՝ մշտական կացության կամ ժամանակավոր կացության քարտ, կամ ՀՀ հատուկ անձնագիր, իսկ օտարերկրացիների՝ մեքենա գնելու կարգի փոփոխությունն ուժի մեջ կմտնի 2020-ի հուլիսի 1-ից:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ավտոներկրողները բողոքի ակցիա էին իրականացրել Կառավարության շենքի դիմաց եւ պահանջում էին վերացնել ԵՏՄ այլ երկրների քաղաքացիների վերաբերյալ սահմանափակումները եւ 2020 թ.-ի հունվարի 1-ից հետո եւս երկու ամիս ժամանակ տրամադրել՝ մեքենաները այժմյան մաքսային գներով մաքսազերծելու համար:
Նշենք, որ ըստ նոր կարգավորման, օտարերկրացիները այլեւս չեն կարող մինչ այժմ գործող տարբերակով մեքենա գնել Հայաստանում եւ տանել իրենց երկիր։ «վարորդի ընկեր» ՀԿ-ն եւ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը առաջարկել էին այդ դրույթի ուժի մեջ մտնելը հետաձգել 5 ամսով: Նրանք առաջարկում էին, որ ՀՀ քաղաքացիների կողմից ավտոմեքենաները օտարերկրյա քաղաքացիներին վաճառելու դեպքում պետական գրանցումն իրականացվի հին պահանջներին համապատասխան:
Նշենք, որ այլեւս ԵՏՄ երկրների քաղաքացիները չեն կարող մինչ այժմ կիրառվող տարբերակով ավտոմեքենա գրանցել։ Եթե նախկինում ժամանակավոր գրանցման հիման վրա արագ մեքենան գնում էին, կանգնեցնում հաշվառման եւ երկրից դուրս հանում, ապա հիմա պետք է կամ տրանզիտ համարներով դուրս հանեն, կամ Հայաստանի Հանրապետության կացության քարտ ունենան, որպեսզի հայկական համարներով դուրս հանեն ու չմաքսազերծեն, իսկ տրանզիտ համարներով դուրս բերելու դեպքում ստիպված են լինելու մաքսազերծել։ Այսինքն, այս օրենքով Հայաստանում կմնան ղազախներին ու ռուսներին վաճառելու համար Հայաստան ներկրված տասնյակ հազարավոր մեքենաներ։

С 5 октября вступает в силу проект решения о внесении изменений в решение N 1251- Ն от 9 сентября 2010 года Правительства Армении, принятом на заседании кабмина 26 сентября, одно из положений которого вызвало недоумение среди автоимпортеров.
Согласно проекту решения, среди прочих проблем, в случае регистрации транспортных средств иностранцами, лицами без гражданства, признанными беженцами, ищущими убежище, и беженцами, получившими временную защиту, регулируются правоотношения, связанные с подтверждением факта  места проживания.
Раздел, касающийся изменений в порядке автопродажи, был принят в следующей редакции: для покупки иностранцами автомобиля в Армении понадобится карта постоянного или временного проживания, подтверждающая его законное проживание в Армении, или специальный паспорт Армении, а изменение порядка приобретения иностранцами машины вступит в силу 1 июля 2020 года.
Отметим, что на днях автоимпортеры провели акцию протеста у здания Правительства Армении. Они требовали устранения ограничений относительно граждан других стран ЕАЭС и предоставления еще двух месяцев после 1 января 2020 года, для растаможки машин по нынешним таможенным ценам.
Согласно новому регулированию, иностранцы больше не могут покупать машины по ныне действующему варианту и перевозить их в свои страны. Представители общественной организации «Друг водителя» и депутат от блока «Мой шаг» Сисак Габриелян предложили отложить срок вступления в силу данного положения на 5 месяцев. Они предлагали в случае продажи гражданами Армении машин иностранцам осуществлять государственную регистрацию в соответствии со старыми требованиями.
Напомним, что граждане стран-членов ЕАЭС отныне больше не смогут регистрировать автомобили в порядке, применяемом до сих пор. Если раньше на основании временной регистрации можно было быстро приобрести машину, встать на учет и вывезти ее из страны, то сейчас это можно сделать или при помощи транзитных номеров, или карты проживания в Армении, чтоб избежать растаможки в случае с армянскими номерами, чего нельзя будет избежать с транзитными номерами.